Retrospektywna wystawa "Słoneczne akordy w palecie Iwana Trusza" nie jest jedynie próbą pokazania dorobku artysty, to też podkreślenie symbolicznej postaci w historii ukraińskiej i światowej sztuki końca XIX i pierwszego trzydziestolecia XX wieku.
Iwan Trusz - Stanisławski Ukrainy malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie (0).
Iwan Trusz to uczeń Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. Zapomniany po śmierci, dziś cieszy się dużą popularnością. Mogą o tym świadczyć ceny jego obrazów, które osiągają nawet 70 tysięcy euro za sztukę. Dzieła Trusza to liryczne krajobrazy i portrety psychologiczne znanych Ukraińców.
Wystawa obejmuje 180 dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie imienia A. Szeptyckiego. W Muzeum znajduje się ponad 300 prac z ponad 6000 składających się na dorobek artysty. Należy podkreślić, że jest to największy i najbardziej kompletny( ze względu na chronologiczny i tematyczny zakres) zbiór dzieł artysty wśród kolekcji muzealnych na Ukrainie i na świecie.
Twórczy dorobek artysty (od połowy lat 1880-tych do 1941 roku) ujawnia ewolucję plastycznego języka i poszukiwań artysty. Wczesny okres twórczości obejmuje połowę lat 1890-tych aż po1912 rok. Efektem pierwszych prób Trusza jest seria galicyjskich krajobrazów, wykonywanych w plenerze. Można w nich wyczuć niepewność w pociągnięciach pędzla młodego artysty, ongiś studenta Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1891 - 1897), a w kolorystycznych i kompozycyjnych rozwiązaniach próbę wykorzystania umiejętności otrzymanych u jego nauczycieli malarstwa krajobrazowego - L.Wyczółkowskiego oraz J. Stanisławskiego.
Twórczość Trusza-portrecisty jest reprezentowana przez szereg prac z roku 1890, wśród nich akademicki "Portret ojca" (rysunek węglem), "Portret studenta Wołodymyra Starosolskiego", wykonany przy świecy, "Portret Osypa Rozdolskiego", "Portret kardynała Sylwestra Sembratowycza ". W tych wczesnych portretach, w ich kompozycji, doskonałym warsztacie i podejściu do modela można zobaczyć pragnienie artysty, który chce wczuć się w charakter postaci i dokładnie go odtworzyć.
Wystawa jest czynna codziennie w godz. 11.00-21.00 (od 19 września galeria otwarta w godz.11.00-19.00).