stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Słuchanie Wyspy. Warsztaty nagrań terenowych i akustycznej ekologii.

lut 24

poniedziałek, g. 11:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 150 zł
Kup bilet

w każdy wtorek (do 01.07), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150-350-680 zł
Miejsce: Część pierwsza:- Parking przy Rezerwacie Ptasi Raj w Górkach Wschodnich
Część druga - Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3
Wstęp: 150 zł
Zapisy: do 3 czerwca

Dźwięki otaczają nas od najwcześniejszych chwil życia. Już w łonie matki zaczynamy słyszeć i reagujemy na dźwięk. Słuchanie odbywa się nieustannie. Słyszymy nawet we śnie, dlatego budzi nas sygnał budzika. W ciągu dnia otaczają nas nieustannie dźwięki o różnym charakterze, różnej głośności, natężeniu i znaczeniu. Krajobraz akustyczny (Soundscape) ciągle się zmienia.

Miejski różni się od wiejskiego, a audio sfera nocy odróżnia się od tej za dnia. Aktywne słuchanie może stanowić ciekawą i pouczającą praktykę codzienności. Krajobraz akustyczny Wyspy Sobieszewskiej jest ciekawy i zróżnicowany, znajdują się tam dwa rezerwaty przyrody co wpływa na dźwiękowy charakter tej dzielnicy Gdańska.

W części pierwszej warsztatów przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenie dźwięków w duchu Akustycznej Ekologii Murraya Shafera oraz Deep Listening, Pauline Oliveros. Następnie wybierzemy się w teren, aby odbyć spacery dźwiękowe i zrealizować terenowe nagrania dźwiękowe (field recording).

W drugiej części warsztatów zajmiemy się pracą nad edycją dźwięku, poznamy oprogramowanie do obróbki, cięcia, łączenia i miksowania nagrań. Każdy uczestnik stworzy, z nagrań zebranych w pierwszej części warsztatów, swój krótki utwór elektroakustyczny, kompozycję krajobrazu akustycznego, miniaturę akustyczną, pocztówkę dźwiękową pocztówkę.

Harmonogram warsztatów:
Część pierwsza terenowa, rezerwat Ptasi Raj.
ćwiczenia ze słuchania
wprowadzenie w realizację nagrań terenowych
wyjście w teren, nagrania terenowe dźwięków
powrót, zakończenie

Cześć druga, warsztatowa Wyspa Skarbów GAK
wprowadzenie w tematykę edycji i produkcji dźwięku w programach typu DAW (digital audio workstation)
tworzenie kompozycji krajobrazu akustycznego
prezentacja utworów, zakończenie

Koncepcja i prowadzenie - Krzysztof Topolski - Perkusista ze sporym doświadczeniem koncertowym i studyjnym, kompozytor, producent muzyczny, artysta dźwiękowy. Grał w wielu grupach rockowych, jazzowych oraz muzyki improwizowanej. Nagrywa i występuje solo jako Arszyn. Od wielu lat prowadzi warsztaty dźwiękowe i muzyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, oraz warsztaty akustycznej ekologii. Koncertował i realizował projekty muzyczne w wielu krajach Europy oraz USA m.in. odbył rezydencję artystyczną w Ohio State University School of Music w mieście Columbus. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska. Brał udział w wielu festiwalach: m.in. Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku, CoCArt w Toruniu, Unsound w Krakowie, Wien Modern w Wiedniu, Stimul oraz Echofluxx w Pradze, Sound Around w Kaliningradzie, Jazz and Experimental Music from Poland w Londynie i Istambule, Lublin Jazz Festiwal, Narracje, Dni Muzyki Nowej oraz NeoArte w Gdańsku, Wigrosfera w Suwałkach.

Uwaga:
Prosimy o przyniesienie własnego sprzętu: laptopów oraz słuchawek, które będą wykorzystane w części drugiej wydarzenia.

Zapisy:
Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z uiszczeniem opłaty. Zapisy i potwierdzenie przelewu wyślij na adres e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. Numer konta dostępny na stronie www.wsypaskarbow.gak.gda.pl

Więcej :
https://krzysztoftopolski.wordpress.com

Do posłuchania:
https://arszyn.bandcamp.com/album/bop

Patronat medialny:
Gdansk.pl, Trojmiasto.pl , Eska

ZAPRASZAMY!
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl