stat
Impreza już się odbyła

Słuchowiska z Sopotem w tle. Wojciech Fułek: Kuferek i Dżez baba ryba

W listopadzie zapraszamy do Dworku Sierakowskich na dwa kolejne środowe wieczory ze słuchowiskiem radiowym.

Zaprezentujemy dwie inscenizacje radiowe sztuk Wojciecha Fułka, autora m.in. takich książek jak "Wchodzić bez pukania", "Może plaża" czy "Kurort w cieniu PRL-u", związanego także z dwumiesięcznikiem literackim "Topos". Będą to: "Kuferek" z udziałem Krystyny Łubieńskiej i Wandy Neuman, zrealizowany przez Radio Gdańsk oraz "Dżez baba ryba" - nagrany w Teatrze Polskiego Radia. Obydwa słuchowiska mają sopockie tło.

środa, 14 listopada, godz. 18.00
Wojciech Fułek "Kuferek"
reżyseria: Henryk Rozen
produkcja i realizacja: Radio Gdańsk, 2017 r.
Sztuka ta zdobyła dwie nagrody na ostatnim Festiwalu DWA TEATRY w Sopocie: Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną. Traktuje o skomplikowanych losach mieszkańców Pomorza: Polaków, Niemców i Kaszubów, które przez lata nie były ujawniane. To opowieść, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a tytułowy "Kuferek" zawiera dokumenty, które skrywają dawno zapomnianą rodzinną tajemnicę sprzed kilkudziesięciu lat. Główne role wykreowały w tym słuchowisku Krystyna Łubieńska i Wanda Neumann, aktorki przez wiele lat związane z Teatrem Wybrzeże.

https://radiogdansk.pl/kultura-i-rozrywka/item/60251-kuferek-pelen-pomorskich-tajemnic-nowe-sluchowisko-powstaje-w-radiu-gdansk/60251-kuferek-pelen-pomorskich-tajemnic-nowe-sluchowisko-powstaje-w-radiu-gdansk

środa, 21 listopada, godz. 18.00
Wojciech Fułek "Dżez baba ryba"
reżyseria: Jan Warenycia
produkcja i realizacja: Teatr Polskiego Radia, 2018 r.
Głównym "bohaterem" tej sztuki jest polska muzyka jazzowa lat 50-tych, wcześniej praktycznie zakazana z powodów ideologicznych. Autor podejmuje trudną próbę rekonstrukcji nie tylko głównego muzycznego wydarzenia sopockiego lata AD 1956 - I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej, ale i przybliża nam emocje oraz klimat tamtych czasów, sięgając m.in. po autentyczne wypowiedzi Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego czy Franciszka Walickiego.
W obsadzie znaleźli się m.in.: Krzysztof Banaszyk, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Wakuliński, Monika Lecińska, Marcin Troński i Jarosław Gajewski.

https://www.polskieradio.pl/17/76/Artykul/2091603,1956-festiwal-jazzowy-w-Sopocie-Sluchowisko

Wojciech Fułek - "sopocianin od zawsze i na zawsze", scenarzysta, pisarz i publicysta, stały współpracownik "Toposu" i Radia Gdańsk.  Autor m.in. monografii sopockiego mola ("Krótka historia nieskończoności") oraz Opery Leśnej ("Od huzarów śmierci do Eltona Johna"), "Kurort w cieniu PRL-u" oraz sopockich książek "Wchodzić bez pukania" i "Może plaża". Scenarzysta filmów dokumentalnych związanych z historią polskiej sceny muzycznej m.in. o Czesławie Niemenie, Franciszku Walickim i Marku Karewiczu. Autor wielu sztuk, napisanych dla Teatru Polskiego Radia, nagradzanych m.in. na Festiwalu Dwa Teatry.