Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć - słuchowisko i spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem.
wtorek | 3 grudnia 2013 | godz. 18:00 | wstęp wolny
Wiele języków, różne głosy, zapadający zmrok i znicze rozświetlające zniszczony cmentarz. W tej niesamowitej scenerii nagrane zostało słuchowisko pt. Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć, którego autorem jest Mieczysław Abramowicz. Nagrania dokonano z okazji setnej rocznicy cmentarza żydowskiego w Sopocie, gdzie 29 września miało swoją premierę. Audycja opowiada historie 36 pochowanych tu osób. Autor oparł się na dokumentach archiwalnych m.in urzędu stanu cywilnego, aktach zgonu, gazetach, nekrologach.
- Wziąłem na siebie obowiązek opowiedzenia ich historii. Napisałem 36 opowieści opierając się na dokumentach archiwalnych, dokumentach urzędu stanu cywilnego, aktach zgonu, gazetach, nekrologach. Posiłkowałem się też moimi wcześniejszymi rozmowami z dawnymi żydowskimi mieszkańcami Sopotu, których spotkałem w Berlinie lub w Londynie, opowiadał na antenie Radia Gdańsk Mieczysław Abramowicz.
W swoim projekcie obejmującym słuchowisko i książkę pod tym samym tytułem, Abramowicz posiłkował się żydowską legendą o 36 sprawiedliwych, tzw. cadykach. Według podania, w każdym pokoleniu żyje dokładnie 36 ludzi dobrych i prawych, którzy powstrzymują gniew Boga od zniszczenia ziemi. Jeżeli zabraknie choćby jednego - nastąpi koniec świata.
Do swojego niezwykłego projektu Mieczysław Abramowicz zaprosił ciekawych ludzi, znakomitych tłumaczy i aktorów, którzy mieszkają w Sopocie lub w jakiś inny sposób związani są z tym miastem. Usłyszymy m.in. Elżbietę Goetel, Krystynę Łubieńską, Alinę Lipnicką oraz Krzysztofa Gordona.
Słuchowisko "Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć"
Reżyseria: Mieczysław Abramowicz
Realizacja: Jacek Puchalski
Muzyka: Zagan Acoustic
Produkcja: Konrad Mielnik, Radio Gdańsk
Czas trwania: 30 min
Po prezentacji słuchowiska odbędzie się spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem - jednocześnie autorem książki o tym samym tytule.