stat
Impreza już się odbyła

Smoleńsk. Straciliśmy bohaterów drogi do wolności Opinie (1)

Nikt z pasażerów nie przeżył tej katastrofy. 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8.41 czasu polskiego, pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot Tu-154 z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z małżonką, ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, wicemarszałkami Sejmu i Senatu, rzecznikiem praw obywatelskich, szefami wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Pamiętamy!

w każdy piątek (od 24.01 do 28.02.2025), g. 10:00

bilety 20 zł
ulgowy 16 zł
W 10 rocznicę tragedii Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy SMOLEŃSK. STRACILIŚMY BOHATERÓW DROGI DO WOLNOŚCI. Prezentujemy sylwetki bohaterów wystawy stałej ECS, którzy stracili życie w katastrofie pod Smoleńskiem.

WYSTAWA ONLINE


Oprócz postaci najsilniej kojarzonych z Solidarnością, jak Anna Walentynowicz, Lech Kaczyński, czy Arkadiusz Rybicki, wspominamy też np. Grażynę Gęsicką, która w czasie stanu wojennego prowadziła w podziemiu akcje oświatowe i współpracowała z Komitetem Helsińskim i Janusza Krupskiego, drukarza i wydawcę, szykanowanego przez funkcjonariuszy SB. Specjalna tablica wystawy prezentuje wszystkie ofiary katastrofy.

Wystawę planowaliśmy prezentować w ogrodzie zimowym ECS. Sytuacja zagrożenia epidemicznego i zamknięcie budynku ECS, spowodowała zaprezentowanie jej w ramach akcji #ECSONLINE - udostępniania nowych i przypominania archiwalnych materiałów ECS / ecs.gda.pl/ecsonline. Wystawa dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.


REALIZACJA WYSTAWY


zespół ECS | Monika Krzencessa-Ropiak, Agnieszka Bacławska-Kornacka, Arkadiusz Bilecki, Konrad Knoch, Maciej Hasse

projekt graficzny | Mirosław Miłogrodzki
tekst i redakcja | Katarzyna Żelazek
korekta polska | Mirosław Wójcik
tłumaczenie angielskie | Dorota Górak-Łuba
korekta angielska | Piotr Łuba