Śniący chłopiec

miejsce Teatr Miniatura - Wrzeszcz
adres Gdańsk, al. Grunwaldzka 16
kasy 58 341-94-83, 601-628-377
data premiery 27 kwietnia 2019
najbliższy spektakl

6 czerwca 2019 - godz. 19:00

(cena: norm. 25 zł , ulg. 22 zł )

Patronat

Terminy spektakli

6 czerwca 2019 (czwartek),
godz. 19:00
Teatr Miniatura norm. 25 zł
ulg. 22 zł
13 czerwca 2019 (czwartek),
godz. 19:00
Teatr Miniatura norm. 25 zł
ulg. 22 zł
Śniący chłopiec
Hanoch Levin

Tłumaczenie: Agnieszka Olek, Michał Sobelman

Spektakl dla dorosłych.
Premiera na Sali Prób

Spektakl zadaje pytania o sens i istotę dzieciństwa, zasadność procesu wychowawczego, który ma na celu zbudowanie iluzji dobrego i bezpiecznego świata, granicę poświęcenia dla kochanej osoby, a także o tajemnicze "dziecko w nas" - esencję naszego życia, czyli pozbawioną masek autentyczność. Przedstawienie czerpie z teatru plastycznego, przede wszystkim wykorzystując maski, teatru dramatycznego i teatru tańca.

"Śniący chłopiec" opowiada historię rodziny uchodźców - Matki i Chłopca - którzy uciekają z ogarniętej przemocą ojczyzny. - Levin nawiązuje do losu uciekających przed nazistami Żydów, ale mocno uniwersalizuje swoją opowieść, która może się zdarzyć w każdym czasie - i dzieje się również współcześnie - opowiada Maciej Gorczyński.

Scenografię i maski zaprojektowała Iwona Bandzarewicz, absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zarówno ona, jak i Maciej Gorczyński współpracowali z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", rozwijając tam swoją wrażliwość teatralną. Maciej Gorczyński zagrał m.in w "Metamorfozach", "Ifigenii w A..." i "Weselu" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, a także wyreżyserował tam sześć spektakli, w tym trzy autorskie przedstawienia w ramach projektu "Gardzienice: Generator nadziei": ,,Hymny do Nocy" wg Novalisa, "Nowe Ateny" na podstawie pierwszej polskiej encyklopedii ks. B. Chmielowskiego i "Listy do Mileny" Franza Kafki. Muzykę do spektaklu komponuje dobrze znany w Trójmieście gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny Piotr Pawlak, współtwórca sukcesów miedzy innymi zespołów Bielizna, Kury i Łoskot.

Adaptacja i reżyseria: Maciej Gorczyński
Scenografia, projekcje wideo: Iwona Bandzarewicz
Muzyka: Piotr Pawlak
Konstrukcja instrumentów muzycznych: Piotr Pawlak, Romuald Wicza-Pokojski

Aktorzy: Jakub Ehrlich, Jacek Majok, Sabina Romańczak, Jadwiga Sankowska, Piotr Srebrowski, Katarzyna Ustowska, Krystian Wieczyński