stat
PATRONAT

Solidarity & Freedom. Ludwig van Beethoven Opinie (6)

Wydarzenie w ramach

Jednym z zaplanowanych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Opery Bałtyckiej jest specjalny koncert symfoniczny "Solidarność i Wolność" w wykonaniu Ukraińskiej Orkiestry Wolności z udziałem solistów BOF pod batutą Keri-Lynn Wilson.

Koncert w stoczni CRIST (Gdynia) odbędzie się pod honorowym patronatem byłego Prezydenta RP, założyciela Solidarności i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsy oraz pod patronatem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Ukraińska Orkiestra Wolności powstała w 2022 roku. W jej skład wchodzą ukraińscy muzycy, członkowie orkiestr z Ukrainy, którzy musieli uciekać z terenów zaatakowanych przez Rosję lub ukraińscy członkowie zespołów z innych krajów europejskich. Inicjatywa Keri-Lynn Wilson, która sama ma ukraińskie korzenie, została wsparta przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie.

Koncert otworzy nowy utwór uznanej ukraińskiej kompozytorki Victorii Vity Polevy zatytułowany "Freedom".

W programie znajdzie się również IX Symfonia Ludwiga van Beethovena w unikalnej ukraińskiej wersji językowej. Najwybitniejsi polscy soliści, chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz muzycy Ukraińskiej Orkiestry Wolności wraz z dyrygentką Keri-Lynn Wilson zgodzili się przyjąć zaproszenie Tomasza Koniecznego nie tylko do udziału w Baltic Opera Festival, ale także wyrazili chęć wspólnego występu w ramach specjalnego koncertu symfonicznego w oryginalnej, industrialnej przestrzeni stoczni CRIST w Gdyni.

Koncert organizuje Stowarzyszenie Dal Segno Institute.

Wykonawcy

Izabela Matuła - sopran
Małgorzata Walewska - mezzosopran
Piotr Buszewski - tenor
Tomasz Konieczny - bas-baryton
Ukrainian Freedom Orchestra oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, pod batutą Keri-Lynn Wilson

Informacja o biletach

wstęp bezpłatny - rezerwacja wkrótce
sie 3

sobota, g. 19:00

Sopot,
bilety 129-189 zł
Kup bilet