Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
26 marca 2009 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Marek Latoszek (Akademia Medyczna w Gdańsku, Komitet Socjologii PAN)
Solidarność - ewolucja od codzienności do historyczności.
W dekadzie lat 80-tych powstanie NSZZ "Solidarność" wymusiło podjęcie trzech funkcji w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej: samoograniczającej się rewolucji, ruchu społecznego oraz powstania narodowego. Wymagało to podejścia integralnego, czyli rozpatrywania wymienionych wcieleń we wzajemnych zależnościach.
"Wszystko zaczęło się w Gdańsku" na etapie przeszłości, gdy Trójmiasto było aglomeracją robotniczą w PRL-u, co oznacza, że przemysłowe zakłady pracy - szczególnie stocznie - we współdziałaniu z opozycją polityczną, przy poparciu większości społeczeństwa, doprowadziły do upadku system komunistyczny. Zostało to potwierdzone wyborami 4 czerwca 1989 roku.
O ile na poprzednim etapie historyczność dokonań Solidarności polegała na jej dominującym wkładzie w upadek systemu komunistycznego, o tyle na obecnym etapie transformacji, perspektywa historyczności zawiera w coraz większym stopniu komponentę rywalizacji o symbole, przy przeniesieniu punktu ciężkości na element normatywności. Inspirującym przesłaniem staje się globalizacja "Solidarności". Wszystko to dzieje się w zmieniających się warunkach stawania się Gdańska miastem akademickim.
Prof. dr hab. Marek Latoszek urodził się 1936 roku w Warszawie. Deklaruje jeszcze trzy inne ojczyzny prywatne: Kielce - gdzie wraz z matką schronili się po dramatycznych losach w Powstaniu Warszawskim, Kraków i Gdańsk. Bardzo ważnym etapem w życiu okazały się ukończone studia na dwóch fakultetach: pedagogice i socjologii w Uniwersytecie Jagiellońskim.
W Akademii Medycznej w Gdańsku w ciągu 45 lat przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowej - od asystenta do profesora zwyczajnego. Przez większą część zatrudnienia pełnił funkcję kierownika Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej. W latach 1980-1982 kierował Pracownią Socjologii Morskiej IFiS PAN w Gdańsku - do czasu jej rozwiązania za badania nad strajkami sierpniowymi. Pracował też na pół etatu w Uniwersytecie Gdańskim oraz w Gdańskim Instytucie Teologicznym.
Jest założycielem Katedry Socjologii w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie (2003 r.). Działacz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (wielokrotny przewodniczący Oddziału Gdańskiego); w latach 1995-98 prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, członek Komitetu Socjologii PAN, Komitetu Etyki w Nauce przy Prezydium PAN i Komitetu Pamiętnikoznawstwa PAN.
W dorobku ponad 160 publikacji naukowych, autor, współautor i redaktor kilkunastu książek, w tym z problematyki regionalizmu i etniczności, m.in.: Kaszubi. Monografia socjologiczna (1990), Pomorze. Zagadnienia etniczno-regionalne (1996), oraz o "Solidarności" i demokracji: Sierpień'80 we wspomnieniach (1991), Solidarność. Dwadzieścia lat później (2001), Dziedzictwo Solidarności - dar dla tożsamości Gdańszczan (2003), "Solidarność" w imieniu narodu i obywateli (2005), Lokalne wzory kultury politycznej (badania nad demokracją lokalną w Wejherowie) (2007), Listopad'80. Czas studentów i służby zdrowia (2008).
Jako działacz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i jego prezes w kadencji 1995-1998 do istotnych osiągnięć podsumowujących dorobek ruchu naukowego Trójmiasta zalicza wydaną z okazji jubileuszu pracę pod Jego redakcją: Siedemdziesiąt pięć lat Gdańskiego Towarzystwa Naukowego 1922-1997. Księga Pamiątkowa (1998).
Otrzymał II nagrodę w konkursie im. S. Ossowskiego ZG Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (1983). Uzyskane relacje strajkujących i tych "po drugiej stronie bramy" uznano za unikatowe - znajdują się w Dziale Rękopiśmiennym Biblioteki im. Ossolińskich we Wrocławiu. W roku 1991 - został mu przyznany Medal Stolema - nagroda środowiskowa Klubu "Pomorania" za badania socjologiczne nad aspektami grupy regionalno-etnicznej Kaszubów (w tym pierwsze od ponad wieku ustalenia liczebności Kaszubów), a w roku 2005 - medal 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w uznaniu zasług dla lepszego poznania oraz badań nad wydarzeniami Sierpnia 1980 r. przyznany przez Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę III stopnia Ministra Zdrowia za badania nad społeczeństwem gdańskim oraz - w styczniu 2009 r. - nagrodę naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2008 w kategorii nauk humanistycznych "za całokształt badań dotyczących ruchu społecznego "Solidarność" oraz problematyki regionalizmu i etniczności".
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny, liczba miejsc ograniczona.