stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Sopocka premiera nowej książki Tadeusza Cegielskiego "Tajemnica pułkownika Kowadły". Fragmenty książki, która ukaże się 5 czerwca, przeczyta Krzysztof Gordon.

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska

Szalony sylwester 1957 i popaździernikowy karnawał wolności. Rock and roll w warszawskich klubach, żarty ze Stalina i bal gałganiarzy w Akademii Sztuk Pięknych. Jednak poza świadomością cieszącej się życiem młodzieży toczy się walka z ludźmi stalinowskiego reżimu. Ci wcale nie zamierzają się poddać! Brawurowy napad na sklep jubilerski w grudniu 1957 roku to tylko zapowiedź dużo poważniejszych akcji. W sylwestrową noc major Ryszard Wirski organizuje obserwację banków i urzędów pocztowych. Niestety, nie udaje się zapobiec kolejnemu sukcesowi bezwzględnych przestępców. Tymczasem w gmachu Narodowego Banku Polskiego ginie dyrektor odpowiedzialny za bezpieczeństwo informacji bankowej. Czy istnieje związek między tą śmiercią a napadami na sklepy i urzędy pocztowe? Co oznacza niespodziewany powrót na scenę Tani Rypnis, która niepokoi się o losy dawnego przeciwnika Wirskiego, pułkownika Mikołaja Kowadły? Kim jest tajemniczy prześladowca Kowadły? Zadanie rozpracowania organizacji przestępczej powierzone zostaje majorowi Wirskiemu, który nawet nie podejrzewa, że stoją za nią potężne siły z zagranicy...

Tadeusz Cegielski (ur. 1948) - historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz. Był przewodniczącym Rady Muzealnej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy; od 1992 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma "Ars Regia", poświęconego wolnomularstwu. Jest współautorem książki Rozbiory Polski 1772-1793-1795, autorem prac o angielskiej i polskiej masonerii, a także programów i podręczników szkolnych. Obecnie pracuje nad książką Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1840-1940). Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne.

Jako prozaik zadebiutował w 2011 roku kryminałem Morderstwo w alei Róż.

Festiwal Literacki Sopot odbędzie się w dniach 16-20 sierpnia 2013. Szczegółowe informacje o gościach i tegorocznym programie pojawią się już wkrótce na www.literackisopot.pl i na www.facebook.com/LiterackiSopot

Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na pięć dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, oraz działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.