IV Sopocki Festyn Integracyjny Organizacji Pozarządowych
Hasło imprezy:
o poznaniu, zrozumieniu, akceptacji – festyn społecznej integracjiIV Sopocki Festyn Integracyjny Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 10 września 2006 r. w godzinach 12.00 – 18.00 na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo jest organizowany przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Sopotu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz mieszkanców Sopotu działających w organizacjach pozarządowych.
Celem imprezy jest budowanie lokalnej świadomości społecznej, gdzie istotną rolę odgrywają organizacje III sektora i lokalna aktywność społeczna oraz promocja i prezentacja działań sopockich organizacji pozarządowych, działających na rzecz mieszkańców Sopotu.
Festyn ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizowaniu niepełnosprawnych i starszych mieszkańców Sopotu oraz ograniczenie skutków niepełnosprawności w sferze społecznej. Idea imprezy ukierunkowana jest na integrację mieszkańców Sopotu (osób niepełnosprawnych, starszych, dzieci, dorosłych), wymianę informacji i doświadczeń osób, instytucji i organizacji z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym oraz kreatywnym formom aktywności społecznej. Kluczowym elementem festynu jest aktywne uczestnictwo mieszkańców Sopotu, co w rezultacie sprzyjać ma budowaniu lokalnej świadomości społecznej ogółu mieszkańców Sopotu.
Tegoroczna edycja festynu szczególnie mocno akcentuje problem ograniczeń komunikacyjnych w społecznościach lokalnych, utrudniających poznanie, zrozumienie, a tym samym również akceptację drugiej osoby. Jedną z barier komunikacyjnych jest język, którym się porozumiewamy.
Są wśród nas osoby ociemniałe, głuche, mówiące w gwarze, w języku obcym, mówiące niezrozumiale oraz osoby nieme. W sposób naturalny tworzą własne środowiska mające czasami charakter getta, żyjące własnymi problemami mając wspólny (niezrozumiały dla innych język – np. migowy, kaszubski, brajl, niemiecki) w pogłębiającej się izolacji od reszty społeczności. Można zauważyć dużo starań, by te bariery znacznie się zmniejszyły. W ten kontekst wpisuje się tegoroczna edycja IV Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych, podczas którego przewiduje się również parę „wydarzeń językowych” a mianowicie chcemy zadbać o to, by:
- ceremonia otwarcia odbyła się również w języku migowym,
- główne informacje dotyczące tego, co się będzie działo na festynie podawane były w różnych językach,
- część ulotek została wydrukowana w brajlu,
- pojawił się punkt nauki języka migowego, esperanto i innych,
- punkt porad logopedycznych,
Mówić o języku to przywoływać i pamiętać o grupach społecznych nim się posługujących, a żyjących tuż obok.
Rozpoczęcie festynu poprzedzi Sopocka Parada, barwny korowód która ruszy o 11.30 z przed Kościoła p.w. św. Jerzego i przejdzie ulicą Monte Cassino do Skweru Kuracyjnego, aby tam uroczyście otworzyć imprezę. Do udziału w paradzie zaproszono wszystkie organizacje pozarządowe działające na rzecz mieszkańców Sopotu oraz Orkiestrę Straży Granicznej.
W ramach IV Sopockiego Festynu Integracyjnego odbędą się również:
II Targi Organizacji Pozarządowych TOP 2006, podczas których ok. 40 sopockich organizacji i instytucji społecznych będzie prezentowało swoją działalność, rozdając ulotki, odpowiadając na pytania mieszkańców Sopotu. Organizacje będą promowały swoje wydawnictwa oraz zachęcały do współpracy lub uczestnictwa w swoich działaniach. W targach udział wezmą również 2 organizacje z miasta partnerskiego Sopotu – duńskiego Neastved.
Pozarządowy Kiermasz Rozmaitości – mieszkańcy Sopotu będą mieli okazję nabyć wyroby, które powstają na zajęciach prowadzonych w ramach działalności stowarzyszeń i fundacji. Będą to głównie wyroby z terapii zajęciowej oraz zająć plastycznych.
Koncerty na scenie odbędą się występy zespołów muzycznych i tanecznych osób niepełnosprawnych oraz lokalnych zespołów uznawanych za sprawne: Uśmiech, Remont Pomp,
Konkursy z nagrodami pomiędzy godz. 13.00 a 18.00 zostaną przeprowadzone liczne konkursy i zabawy dla dzieci, gdzie można będzie wygrać nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów.
Wystawa prac malarskich podczas festynu będzie można obejrzeć wystawę prac malarskich, na którą składać się będą prace z projektu Ulica Sztuki, Sopockiego Uniwersytet III Wieku, plenerów malarskich Stowarzyszenia Tęczowy Dom, także wziąć udział w bezpośredniej akcji malarskiej podczas festynu.
Bezpłatne badania poziomu ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, oraz badania na ostereoporozę,
Rozgrywki sportowe Miłośnicy sportu będą mogli oddawać się z pasją koszykówce, turniejowi warcab 100 polowych, szachom, paintbalowi itp.
Warsztaty: ceramiczne, plastyczne, nauki gry na bębnach i gitarze, Trash Music w wykonaniu Dżembersów Kontakt Bus z zawodami mini Strong Mana
Pokazy Sopocka Policja, Straż Pożarna i Polski Czerwony Krzyż w przystępny dzieciom i młodzieży sposób zaprezentują swoją działalność przybliżając im obraz służby publicznej.
Inne Atrakcje: Wojskowa Grochówka z kotła, Przejazdy bryczką, Pokazy sprawnościowe, „Malowanie na ścianie”, Loteria fantowa – Towarzystwo Przyjaciół Nad zwierzętami, Przejażdżki katamaranami wzdłuż sopockich plaż dla dzieci i młodzieży 13.00 – 16.00, Kiermasz książki Używanej, Pokazy I Pomocy - Sekcja Psów ratownictwo, Punkt informacyjny dla osób głuchoniemych (język migowy), Szachy, brydż, Maski weneckie
Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Urząd Miasta Sopotu, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałaniu Bezrobociu
Pełnomocnik Prezydenta ds. Uzależnień
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Sopotu
Współpraca: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny MOPS w Sopocie, Kąpielisko Morskie Sopot
Sponsorzy: ENERGA Zakład Oświetlenia Sp. z o.o., Trefl, Outdoor 3miasto, Coca – Cola, Centrum Haffnera, Ziaja
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, TVP3, Wirtualna Polska, Trójmiasto.pl