stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

w każdą sobotę (do 04.01.2025), g. 12:00 - 13:30

Sopot
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł

w każdą niedzielę (do 23.02.2025), g. 11:00

Wstęp wolny
Bałtycka Agencja Artystyczna BART zaprasza na pierwszą edycję wydarzenia muzycznego zatytułowanego SOPOT BARDS MEETING, czyli spotkanie bardów w Sopocie. Organizatorzy uważają, że teksty są obecnie jedną z największych słabości współczesnej sceny muzycznej, stąd pomysł imprezy promującej nurt, w którym tworzą artyści wykorzystujący muzykę do komentowania rzeczywistości i przekazywania istotnych treści. To przedsięwzięcie koncertowo-artystyczne nawiązuje do najlepszych tradycji polskich i światowych festiwali, gdzie przedstawiali swoje pieśni i piosenki autorskie muzycy popularnie zwani "bardami" (legendarne koncerty "Krainy łagodności", wielkie spotkanie "Na Górze Szybowcowej" w 1990r., wcześniejsze - 1980r. - Otwarte Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie, czy światowe festiwale na wyspie Wight (Isle of Wight Festiwal) czy Woodstock, które w części miały repertuar bardowski). Sopot Bards Meeting docelowo ma się stać festiwalem i stanowić niezbędną przeciwwagę wobec innych festiwali odbywających się w Operze Leśnej w Sopocie. Chcemy zapoczątkować w tym miejscu cenną i ważną tradycję promocji piękna naszego języka i szlachetnej treści w muzyce.

koncerty w Trójmieście


Sopot Bards Meeting ma być jednocześnie przypomnieniem znakomitych nazwisk polskich bardów oraz przeglądem współczesnej twórczości artystów tego nurtu. Wystąpią: Antonina Krzysztoń, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, Jacek Kleyff, Jerzy Stachura Jr, Tomasz Olszewski, Piotr Bakal, Antoni Muracki, Grzegorz Bukała, Marek Gałązka oraz goście z zagranicy: Daniel Mostovoy (USA), Tomaš Kočko (Czechy), Tatiana Bielanohaja (Białoruś). Gościem specjalnym będzie młoda Francuzka, była wokalistka Nouvelle Vague, porównywana do PJ Harvey i Roisin Murphy - Phoebe Killdeer z zespołem The Short Straws. Jej niedawny debiut - płyta "Weather's Coming" - został uznany przez niektórych recenzentów za najbardziej imponujący i urzekający debiut w 2008 roku jak do tej pory. Artystka ujmuje publiczność wyjątkowym brzmieniem głosu i silną osobowością sceniczną. Cały czas poszukuje nowych form muzycznych, a jej inspiracją do tekstów są ludzie - "są niekończącym się źródłem emocji, reakcji, poruszenia, niespodzianek. Jeśli posiedzisz wystarczająco długo, zawsze złapiesz moment, jak fotograf, który właśnie znalazł historię, myśl w migawce".

W tegorocznej edycji spotkania pojawi się również Leszek Możdżer. Jego udział ma być zapowiedzią kierunku, w którym będzie się rozwijało to wydarzenie. W zamierzeniach ma zostać poszerzone o dzień poświęcony poetom dźwięku. Dyrektorem artystycznym spotkania jest Marek Gałązka, poeta, gitarzysta, kompozytor, laureat licznych nagród za animację kultury. Cały wieczór, który odbędzie się 6 września 2008 roku o godz. 17.00 w Operze Leśnej w Sopocie, poprowadzą popularni autorzy i prezenterzy, również bardowie: Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski.

Bilety w cenie: 50 zł, 30 zł do nabycia w kasach:
BART ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot, tel. 058/555-84-51 lub 52;
Opera Leśna ul. Moniuszki 12, 81-829 Sopot, tel. 058/ 555 84 11
oraz w sieci Ticket Online www.ticketonline.pl

4 września 2008, godz. 19.00
INTRODUKCJA
Bard w/z Galerii: Marek Gałązka i goście Sopot Bards Meeting
Spotkanie autorskie poprowadzi Wojciech Fułek
miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, ul. M. Curie-Skłodowskiej 10/12 w Sopocie
wstęp wolny

6 września 2008, godz. 17.00
Informacje o artystach:
Andrzej Garczarek - polski poeta i kompozytor. Bard lat 80. XX w. Autor audycji "Literacko-muzyczny kantor wymiany myśli i wrażeń" oraz współautor (wraz z Maciejem Zembatym) programu "Zgryz" w radiowej Trójce. Laureat (1994) nagrody im. Jonasza Kofty za twórczość radiową.

Jacek Kleyff - polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu Jacka Kleyffa to: "Telewizja" (1972), "Huśtawki" (1973) oraz "Nie męcz mnie" (1974), wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary.

Antonina Krzysztoń - polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.
Jej twórczość zaliczana jest do nurtu poezji śpiewanej. Poza własnymi tekstami opracowywała też wiersze Zbigniewa Herberta oraz piosenki czeskiego barda Karla Kryla. Karierę rozpoczęła w 1980 na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. W latach 80 często występowała na imprezach opozycyjnych. W 1983 roku zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

Jan Kondrak - autor tekstów, kompozytor i wykonawca. Zwycięzca ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce (Grand Prix), laureat nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (za tekst), dwukrotny laureat FAMY w Świnoujściu (za scenariusz i utwory dla Marka Dyjaka). Twórca i szef artystyczny Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie. Wydał trzy pozycje fonograficzne z własnymi tekstami: Wyzwanie, Tym, co pod wiatr, Romanse i ballady, cztery pozycje z tekstami Edwarda Stachury (Missa Pagana, Tango Triste, Madame i Madamme II) oraz Kolędy przy gitarze. Jest jednym z liderów zespołu Federacja (dawniej Lubelska Federacja Bardów).

Piotr Bakal - oprócz znakomitej organizacji wielu festiwali muzycznych (Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) oraz programów telewizyjnych (TVP1, TVP2), jest twórcą zaangażowanych songów i lirycznych ballad. Kontynuuje działalność artystyczną jako autor, kompozytor i pieśniarz wykonując recitale autorskie, koncerty piosenki francuskiej i koncerty ballad. Współpracują z nim doskonali warszawscy muzycy, m.in.: Robert Luty, Leszek Matecki, Stanisław Szczyciński, Maciej Szczyciński, Tomasz Szymuś, Jarosław Zawadzki, Adam Lewandowski...

Grzegorz Bukała - autor, kompozytor, wykonawca. Urodzony w Gdańsku w maju 1952 r. Z wykształcenia inżynier-elektryk. Założył i przez wiele lat był jednym z liderów zespołu Wały Jagiellońskie. Niezależny dziennikarz (Polskie Radio, TVP, prasa regionalna), producent telewizyjny. Wraz z zespołem nagrał trzy winylowe płyty długogrające, o łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy, z których dwie uzyskały tytuł "złotej". Niebawem pod patronatem Programu Trzeciego PR ukaże się pierwsza solowa płyta Grzegorza Bukały nagrana z koncertu w Studio im. Agnieszki Osieckiej.

Antoni Muracki - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor, kompozytor, tłumacz pieśni Jaromira Nohavicy. Śpiewa swoje piosenki od 1976 r. Otrzymał nagrody i wyróżnienia na festiwalach: YAPA, BAZUNA, SFP Kraków, SMAK Myślibórz, OPPA. Od 1983 r. członek ZAKR. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach Nowy Świat i Warsztat. Wziął udział w telewizyjnym cyklu "Powrót bardów". W 2003 r. wydał płytę pt. "Po drugiej stronie" z udziałem sesyjnych muzyków jazzowych. Reprezentuje nurt piosenki autorskiej, nie stroni od żartu czy słownej dosadności, liryzm sąsiaduje z ironią. Twórca cyklicznych programów literacko-kabaretowych "Salonik z kulturą". W 2007 r. wydał płytę autorską pt. "Świat do składania".

Jerzy Stachura JR - poeta, bard, malarz. Bratanek i uczeń sławnego Steda - Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem - stąd "Piosenka dla Juniora i jego gitary".
Urodził się 5.01.1951r. w Gdyni i cale dotychczasowe życie spędził na Grabówku.
Laureat Konkursu o Laur Czerwonej Róży - Nagroda Peleryny w 1986r. za tom poezji "Na więcej niż jedno życie". Wydał 12 tomików poezji, mikropowieść "Mleczne bary" oraz płytę z piosenkami Edwarda Stachury.

Marek Gałązka z zespołem - poeta, kompozytor, gitarzysta, popularyzator twórczości Stachury, interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy. Założyciel grupy balladowej Po Drodze (październik 80), która już w miesiąc po powstaniu wystąpiła na Jesieni z Bluesem w Białymstoku u boku Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki, a w 1981 zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wartościowy debiut podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy poezję w Olsztynie. Po Drodze zaczęło grać koncerty w całej Polsce, a po prezentacji w TVP pojawiły się propozycje nagrania płyty. Jednak stan wojenny pokrzyżował plany i zespół przestał istnieć w 1983. Marek Gałązka reaktywował Po Drodze w 1993. W następnych latach grupa koncertowała nie tylko w całej Polsce (m.in. w Olsztynie podczas Spotkaniach Śpiewajmy Poezję, 93), ale również poza granicami (m.in. w Londynie, Hamburgu, Kownie, Budapeszcie, Sofii, Grenoble). Zespół rozwiązał się w 2001 roku. W 2006 roku ukazała się płyta przy współpracy Tymona Tymańskiego "Tu Stacja Sopot" oraz płyta "Piosenki Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka". W 2007 roku Marek Gałązka został odznaczony medalem GLORIA ARTIS - zasłużony dla kultury.

Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, lub - po prostu - śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85: Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy). Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany "Zapiski z podróży".
Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu "Powrót bardów". Pisał także piosenki dla innych wykonawców (m.in. Leszka Dranickiego, Doroty Marczyk i zespołu "City Noise"), zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych.
Od 1995 roku występuje z zespołem "Trzy Czwarte", z którym zarejestrował recital "na żywo" dla TVP pt. "Przesiadka". Taki sam tytuł nosi jego płyta kompaktowa i kaseta. Niedawno w fonograficznym cyklu "Kraina łagodności" ukazała się piosenka będąca zapowiedzią kolejnej jego płyty - zmiana składu zespołu, powrót do bardziej "przyjaznego dla ucha" akustycznego brzmienia i nowe piosenki, wciąż po swojemu opisującego świat śpiewającego poety. Ostatnio ukazały się dwie płyty kompaktowe, na których można znaleźć jego piosenki: "Gitarą i piórem" wydana przez Polskie Radio S.A. oraz "OPPA - Piosenki bardów" wydana przez "Dalmafon"
Od 1995 roku jest także prezenterem w Radiu Gdańsk. W Telewizji Gdańsk prowadzi cotygodniowy program "Brulion Kulturalny"

Leszek Możdżer - polski pianista jazzowy, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Muzyką jazzową zainteresował się w klasie maturalnej. W 1993 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors. Rok później zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Zwyciężał dziesięciokrotnie we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii fortepian, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995-96), otrzymał za to również nagrodę Fryderyka (1998). Laureat Paszportu Polityki w roku 2004. 2 października 2006 podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Akademii Ekonomicznej w Krakowie został uhonorowany Złotą Batutą.
Tworzył muzykę z takimi muzykami, jak: Zbigniew Preisner, Jan A.P. Kaczmarek, Zbigniew Namysłowski, Lester Bowie, Kazik Staszewski, Michał Urbaniak, Eldo, Bończyk&Krzywański, Janusz Radek, Tymon Tymański, Lars Danielsson, David Gilmour, Anna Maria Jopek i Behemoth.

Tomáš Kočko & Orchestr - tworzy world music z inspiracji tradycyjną muzyką morawską. Za granicą zespół jest umieszczany między szwedzką Hedningarną a węgierskim Muzikász - w Czechach nazywany "beskidzkim Chieftains" albo "morawskim Jethro Tull". Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Tomáš Kočko z zespołem występowali na wielu znaczących festiwalach world music, festiwalach folkowych, rockowych i muzyki alternatywnej w Czechach i poza granicami kraju (EBU - European Broadcasting Union, Nowa Tradycja, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Le village européen des nouvelles musiques traditionnelles, Ethnosfera 2002 itp.)

Tatiana Bielanohaja - piosenki autorskie zaczęła tworzyć w wieku 17 lat. W październiku 2004 r. została laureatką festiwalu "Jesień Bardów" w Bielsku Podlaskim zajmując pierwsze miejsce. W maju 2004 r. w warunkach poza studyjnych nagrała i wydała album "Tam gdzie jesteśmy" (20 piosenek, po połowie w językach białoruskim i rosyjskim). W kwietniu 2006 r. też poza studiem nagrała i wydała album "Zobaczyć świat". Prezentacja odbyła się podczas pierwszego koncertu solowego w muzeum Wańkowicza w Mińsku. W październiku 2006 r. zagrała koncert solowy w muzeum Bohdanowicza w Mińsku. W listopadzie 2006 r. zdobyła Grand Prix im. Jonasza Kofty - główną nagrodę na 24. Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA 2006 r. w Warszawie.

Daniel Mostovoy - urodził się w Moskwie, wychował w Bostonie, a żyje w Glasgow. Daniel Mostovoy łączy rosyjską śpiewność i liryzm, amerykańską szkołę kompozycji z brytyjską lekkością i swobodą stylu. W połączeniu z doświadczeniem, pozytywną nonszalancją i bezpretensjonalnością polskiego zespołu Tymon and the Transistors tworzą nową muzyczną jakość - The Conductors. Ich pierwszy album - "Firefly" - wyprodukowany przez Tymona Tymańskiego ukaże się w 2009r. wydany przez Biodro Records.
Gość specjalny:
Phoebe Killdeer & The Short Straws - od początku Phoebe Killdeer, wokalistka zespołu Nouvelle Vague, chciała pisać i tworzyć własną muzykę. W młodym wieku słuchała już tego, co potem stało się źródłem jej inspiracji muzycznych: Toma Waitsa, Art of Noise, Nicka Cave'a, Carmen McRae... Szybko zaczęła pisać i śpiewać swoje własne kompozycje i współpracować przy różnych projektach: Bang Gang, Basement Jaxx, True stories, Zero db... W 2004 roku bierze udział w projekcie Marca Collina - tworzeniu drugiego albumu Nouvelle Vague zatytułowanego "Bande a part". Jego sukces przyniósł jej trasę koncertową po całym świecie, która potrwała trzy lata. Artystka ujmuje publiczność wyjątkowym brzmieniem głosu i silną osobowością sceniczną. W 2008 roku powstaje jej pierwszy solowy album "Weather's Coming", do którego napisała i skomponowała piosenki oraz który współprodukowała z Markiem Collinem. Aranżacją zajął się Oz Fritz, znany ze współpracy z takimi artystami, jak Tom Waits czy Iggy Pop.
Skład zespołu The Short Straws:
Cedric Le Roux - gitara
Alexandre Maillard - bass
Raphaël Seguinier - perkusja

Przeczytaj także