stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Film Festival - Obłoki Lema - instalacja multimedialna

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Ambitne kino grozy ze Skandynawii i Ameryki Południowej, coming-of-age movies z Finlandii, Francji i Włoch, dokumenty o surferach z Bałtyku i mistrzu muzyki filmowej Ennio Morricone czy film o milenialsach z Wenezueli. Dodatkowo międzynarodowy konkurs filmowy Nowe Wizje, filmy przedpremierowe, najlepsze kino autorskie sezonu z Cannes, Wenecji, Sundance i Berlinale, pokazy plenerowe, filmowe śniadania z niemym kinem, spacery szlakiem planów filmowych i koncert muzyki filmowej.

18 grudnia 2024 - 27 stycznia 2025, g. 18:45

bilety 25 zł
Kup bilet
gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Instalacja multimedialna na elewacji budynku Goyki 3 Art Inkubator w hołdzie 101 urodzin Stanisława Lema, w oparciu o jego powieść "Obłoki Maggelana" oraz czechosłowacką ekranizację "Ikaria XB-1".
Instalacja będzie działać w godzinach 22:00-23:30 w dniu 10.06.2022

Obłoki Lema, to multimedialny projekt, z okazji 101. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Punktem wyjścia do jego realizacji jest czechosłowacki film z 1963 roku "Ikaria-XB1" w reżyserii Jindřicha Poláka zrealizowany na podstawie powieści "Obłoki Magellana" Stanisława Lema z 1955 roku.

Książka i film opowiadają historię o wyprawie na Alfa Centauri, a sama akcja dzieje się w przyszłości odległej o około 1000 lat. Podróż olbrzymim statkiem kosmicznym z załogą liczącą 227 osób trwa ponad 8 lat w jedną stronę. W trakcie podróży pasażerowie zmagają się głównie ze swoją psychiką, ponieważ przebywają nieustannie w zamkniętym pojeździe pędzącym z połową prędkości światła, otoczeni jedynie próżnią.

Michał Grubman, reżyser, scenarzysta, producent filmów, spektakli i interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych zrealizuje instalację multimedialną pod tytułem "Obłoki Lema" w konwencji found footage. Found footage to nurt, który powstał w połowie XX wieku, traktowany jest jako nurt współczesnej sztuki filmowej, polegający m.in. na cytowaniu istniejącego utworu wbrew lub w oderwaniu od pierwotnej wersji. Technika found footage traktuje pierwotny utwór jako "surowiec" i materiał twórczy. Twórcy found footage łączą fragmenty utworów wielu autorów z własnymi oraz przetwarzają je.

Michał Grubman wykorzystując konwencję found footage dodatkowo przetworzy cały materiał filmowy w techince rotoskopii, czyli zamianie filmu aktorskiego na film animowany.

Instalacja zrealizowana dzięki stypendium Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.