Wystawa Sopot na zimno prezentuje Sopot w aurze zimowej na przestrzeni XX w.
Miasto Sopot od wieków znane było ze swych walorów letniskowych. Tuż po 1900 r. postanowiono jednakże wzbogacić ofertę kurortu, aby przyciągnąć doń gości także w chłodniejsze miesiące. Przygotowano wiele atrakcji: otwarto tory saneczkowe i narciarskie, zbudowano skocznie, przygotowano sztuczne lodowiska. Na zmęczonych fizyczną aktywnością czekał repertuar bogatych koncertów muzycznych, projekcji filmowych, spektakli teatralnych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się również bale - szczególnie huczne w okresie karnawału.
Po wojnie zimowa kultura Sopotu przeżyła kolejny renesans: odremontowano tory i skocznie, na nowo wytyczono trasy narciarskie w lasach, organizowano liczne zawody sportowe. Powojenny sopocki sport zimowy doczekał się mistrzów na miarę europejską.
Zimowy Sopot odkrywał swoje uroki nie tylko w sporcie. Niepowtarzalne widoki miasta i morza pojawiły sie na najwcześniejszych pocztówkach i zdjęciach. Utrwalono je w albumach sopocian.
Wystawa zaprasza do spojrzenia na Sopot poza sezonem.
Na ekspozycji zostaną wykorzystane materiały ikonograficzne i obiekty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, TVP3 Gdańsk, zbiorów własnych Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.
Pragniemy zachęcić mieszkańców do wspólnego tworzenia zimowego albumu sopocian. Ich fotografie dołączą do zdjęć zebranych przez Muzeum w ramach projektu Sopocianie i za zgodą właścicieli zostaną zaprezentowane na wystawie. Mile widziane są zdjęcia ze spacerów rodzinnych, na tle widoków sopockich i innych, podczas zabaw na śnieżnym dywanie, w aurze świątecznej, a także w sukniach z bibuły i tiulu szykowanych na karnawał.