We wtorek 26 czerwca o godz. 17.30 zapraszamy na ostatni przed wakacjami wykład historyczny - "Sopot ulotnie", który wygłosi Pani Aneta Kwiatkowska z Pracowni Dokumentów Życia Społecznego BG PAN.
Dostajemy je ulicach, mijamy je na słupach ogłoszeniowych, zazwyczaj wyrzucamy, rzadziej wkładamy na pamiątkę na dno szuflady. Dokumenty życia społecznego, bo to o nich będzie mowa na wykładzie "Sopot ulotnie..." Reklamy, plakaty, foldery i ulotki stanowią barwny element układanki tego, jacy byli mieszkańcy Sopotu i jacy są dziś.
Przedwojenny Sopot to miasto niemalże idylliczne. Wspaniałe sklepy, wyścigi konne, karnawał, festiwale wagnerowskie i oczywiście kasyno - taki obraz rysują nam druki ulotne przechowywane od blisko stu lat w PAN Bibliotece Gdańskiej. Wojna pogrzebała sporą część tego życia. W gruzach legło wiele budynków, w tym wspaniałe hotele, po których dziś pozostały już tylko menu. Po roku 1945 rozpoczął się nowy okres istnienia miasta, a wraz z nim próba powrotu do normalności. Na słupach pojawiły się afisze o otwarciu dancingów, obowiązkowych szczepieniach, zawodach tenisowych czy o konkursie na najładniejszy klomb. I tak do dziś - wydarzenia sportowe, muzyczne, artystyczne zostają utrwalone na sopockich dokumentach życia społecznego i stają się częścią ulotnej historii miasta.