stat
Impreza już się odbyła
lis 23

sobota, g. 17:00, 18:30

Gdańsk,
bilety 100 zł
gru 7

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 16 zł
Niewielu jest prawdziwych song-writerów w muzyce pop. Wielozadaniowość, do której dochodzi wielu samozwańczych autorów pop polega w znacznej mierze na modelowaniu równowagi między 'piosenkarzem' a 'song-writerem'. Southerly, projekt Krist Krugera, jest produktem dobrej wiary i wizjonerstwa ujętych w formule Zrób To Sam. Kruger nie tylko śpiewa, lecz także pisze i aranżuje muzykę Southerly. Jest również doświadczonym realizatorem nagrań, szefem wytwórni płytowej, zaś na co dzień pracuje jako booking agent. Sprawuje pieczę nad wszystkimi aspektami swojej muzyki.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Wytworny, orkiestrowy pop artysty z Portland nasuwa skojarzenia z twórczością The National, Brendana Bensona, Richarda Ashcrofta, Elliotta Smitha oraz frontmana Tindersticks, Stuarta Staplesa. Na drugim albumie Southerly Storyteller and the Gossip Columnist Kruger jest w całości autorem orkiestrowych aranżacji. Owe aranżacje stanowią o substancji piosenek, które z drugiej strony koncentrują się na intymnym śpiewie Krugera. Nawet w jego solowych występach można niemalże usłyszeć głębokie i omdlewające wibracje wiolonczeli, instrumentów dętych i chórków, które to otaczają każdą Krugerowską nutę.

Sofomor Southerly jest najnowszym wydawnictwem Krugera w jego katalogu kunsztownie i wytwornie opracowanych albumów. Podobnie jak przypadku jego debiutu, Best Dressed and Expressionless (2004), Storyteller... jest albumem w całości utrzymanym w tradycji konceptualnych dzieł muzycznych. Album nagrywany był w dwóch podejściach (powodem tego był napięty terminarz koncertowy Krugera) w portlandzkim studio Haywire Studios w 2006 i 2007 roku. Wydawnictwo to stanowi swoiste podsumowanie trzech i pół roku ciągłego koncertowania, solo bądź z całym zespołem.

Będąc ostatnio określonym 'muzyczną armią jednego człowieka' przez pismo Skratch, Southerly przypomina o złotej erze wytwornych aranżacji barokowego popu. Jego pieśni charakteryzują się wielkim kunsztem przy jednoczesnym unikaniu tradycyjnej struktury song-writeringu 'zwrotka-refren', która często przytłacza efekt pracy zbyt wielu współczesnych autorów. Kruger zainicjował ten projekt w 2003 roku nagrywając w sypialniach i piwnicach swe piosenki na zużytym mikrofonie i starym czterośladzie Otari oraz wydając je w niewielkich seriach na ręcznie pakowanych kasetach z własnym znakiem wydawniczym (dharmakayamusic/DKM). Muzyka Southerly jest efektem fuzji antyfolku, rocka oraz alternatywnego country, wyraźnie zainspirowanaego klasykami gatunku: Woodym Guthriem, Jimmym Rogersem oraz Billem Monroe, o czym świadczą również nieco cygańskie obyczaje podczas życia w trasie (Kruger jest w rzeczy samej częściowo Węgierskim cyganem).

Na Storyteller and the Gossip Columnist udziela się wielu muzyków, m.in. Ryan Heise (System and Station, Protest Hill), Cory Gray (Desert City Soundtrack, Laura Gibson) oraz Ryland Bouchard (The Robot Ate Me). Płyta została zrealizowana przez Roberta Bartlesona (Wilco, Desert City Soundtrack) i wyprodukowana wspólnie przez Krugera i Bartlesona.