stat
Impreza już się odbyła

Sowi Dwór Artusa - nietypowa promocja książki

paź 3-5

czwartek - sobota, g. 14:00

Sopot, Bohaterów Monte Cassino 6A
Wstęp wolny
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
serdecznie zaprasza na nietypową promocję literacką.

Książka pt. "Sowi Dwór Artusa" zaprezentowana zostanie Dzieciom i ich Rodzicom
19 grudnia 2009 roku o godzinie 12:00 w Dworze Artusa.

Prezentacja połączona będzie ze wspólną zabawą.

"Sowi Dwór Artusa" to trójjęzyczna publikacja przeznaczona przede wszystkim do wspólnego czytania z rodzicami podczas zwiedzania Dworu Artusa. Jej adresatem są głównie dzieci w wieku 5-12 lat, aczkolwiek zawartość merytoryczna, bogata i interesująca forma graficzna oraz zaproponowane zagadki i łamigłówki sprawiają, że książka jest równie chętnie czytana przez dzieci spoza tej grupy wiekowej, a i dorośli znajdą wiele przyjemności w jej lekturze.

"Sowi Dwór Artusa" to pierwsza z zamierzonego cyklu publikacja, będąca elementem Programu Edukacji Muzealnej, realizowanego przez MHMG od początku roku 2009. Jego elementem są zajęcia weekendowe dla rodzin pn. SOWOTY oraz Historyczne Urodziny, a także cykl spotkań z Dylem Sowizdrzałem (dla szkół). Jako motyw przewodni projektu wybraliśmy sowę - symbol mądrości i roztropności. Ptak ten budzi ciepłe emocje wśród dzieci i dorosłych i jest zwierzęciem magicznym dla wielu kultur.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Firmy Dr. Oetker Polska. Rzeczowo Program wspiera Cukiernia SOWA.

O Książce:

W ramach naszego Programu Edukacji Muzealnej, na początek wprowadziliśmy tzw. SOWOTY, których nazwa pochodzi od połączenia słów "sowa" oraz "sobota", gdyż zajęcia te odbywają się wyłącznie w weekendy. Podczas ich prowadzenia od dorosłych oraz dzieci dowiedzieliśmy się, które elementy wystroju Dworu Artusa cieszą się największym zainteresowaniem. Na podstawie tych opinii powstało opracowanie merytoryczne przeznaczone dla najmłodszych gości, którzy nie mogą być jeszcze z oczywistych względów odbiorcami profesjonalnych przewodników. W tych działaniach kierowaliśmy się intencją, aby powstała książka miała wymiar międzykulturowy. Dlatego w dniu 23 stycznia 2009 roku zwróciliśmy się do Konsula Republiki Federalnej Niemiec z prośbą o wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia. Uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni.

Ostatecznie publikacja napisana została w trzech językach: niemieckim, angielskim i polskim. Tłumaczenia poddano adaptacji pokoleniowej, tak aby język tekstów maksymalnie dostosować do poziomu rozwoju dzieci.

Opracowanie graficzne trójjęzycznego opowiadania o Dworze Artusa stanowiło kolejny punkt w realizacji projektu. Pragnęliśmy, aby publikacja charakteryzowała się niezwykłe wysublimowaną formą, aby zachwycała i cieszyła oko każdego czytelnika, nawet najbardziej krytycznego. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do wybitnego specjalisty z zakresu dzieł plastycznych Profesor Marii Targońskiej - wykładowcy Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pani Profesor uznała, że osobą, która najlepiej zrealizuje nasz pomysł, będzie Adam Kamiński. Po wielogodzinnych konsultacjach ustaliliśmy stylistykę pracy.

Koszty projektu graficznego oraz szacowane koszty wydruku książki zmusiła nas do szukania kolejnego partnera. Z pomocną ręką wyszła Firma Dr Oetker Polska.

Najkorzystniejsze warunki finansowe przy jednocześnie bardzo wysokim standardzie poligraficznym zaoferowała nam Drukarnia WL, dlatego wybraliśmy tę Firmę. 10 listopada 2009 roku dostaliśmy wydrukowaną książkę "Sowi Dwór Artusa" w nakładzie 1200 sztuk.

W czasie realizacji przedsięwzięcia nawiązaliśmy także współpracę z Cukiernią Sowa, która ufundowała słodycze dla uczestników projektu. Po każdej SOWOCIE otrzymuje je rodzina, która zwyciężyła w jednej z zabaw edukacyjnych.

Książka pt: "Sowi Dwór Artusa" zyskała akceptację Dyrekcji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Otrzymaliśmy zielone światło na kontynuację projektu. Pragniemy, aby w 2010 roku podobna publikacja oraz zajęcia muzealne dla rodzin realizowane były w Ratuszu Głównego Miasta. Inicjatywa ta zbiegnie się z otwarciem zabytku po remoncie oraz z obchodami 40-stu lat powołania Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2011 roku projekt objąłby Dom Uphagena, a w kolejnych latach następne Oddziały.

Uwaga: Liczba uczestników promocji jest ograniczona!