Miasto Gdynia zaprasza na wydarzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu - Archi Spacer z prelekcją - architektura dzielnicy Chylonia.
Chylonia, największa dzielnica Gdyni, kojarzy się przede wszystkim jako wielka sypialnia. Niewątpliwie takie skojarzenia budzi stosunkowo duże ilość bloków i wieżowców, które zdominowały krajobraz dzielnicy. Jednak czy Chylonia to tylko blokowisko? Na pewno nie.
To stara osada o kilkusetletniej historii (a niektórzy "badacze" tajemnic świata twierdzą, że jej korzenie tkwią w praludzkiej cywilizacji), która do początków XX wieku stanowiła nawet znaczniejszy ośrodek od sąsiedniej Gdyni. Jednakże wydarzenia ostatniego stulecia sprawiły, iż w 1930 r. Chylonia straciła swoją samodzielność na rzecz wyrosłego nagle u jej granic młodego miasta.
Przedwojenne plany urbanistyczne przewidywały, że Chylonia stanie się duża dzielnicą o regularnej zabudowie. Wybuch II wojny światowej i następujący po niej okres PRL sprawiły, że te plany nie zostały zrealizowane, aczkolwiek ich ślady można odnaleźć do dziś.
Zapraszamy zatem na spacer po pamiątkach chylońskiej urbanistyki i architektury. Na naszej trasie znajdą się oczywiście i starsze zabytki o średniowiecznej metryce, ale to nie one będą tym razem głównymi bohaterami. Przyjrzymy się poszczególnym budynkom od małomiasteczkowych kamieniczek projektowanych i wznoszonych przez miejscowych majstrów budowlanych, przez nieliczne budownictwo spółdzielcze, po wielkomiejskie kamienice, w których powstaniu brali udział wybitni twórcy gdyńskiej (i nie tylko) architektury. Zobaczymy także, jak następne epoki zmieniły pierwotne zamysły zabudowy Chyloni. Opowieści o budynkach będzie także towarzyszyć od czasu do czasu opowieść o ludziach, którzy w nich mieszkali, i którzy nadawali oblicze dzielnicy.
Prowadzenie - Robert Chrzanowski, przewodnik certyfikowany gdyńskiego modernizmu