stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza
Spacer ziołowy na Osowej

Spacer dziecięcych wspomnień w Nowym Porcie

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki kontynuują otwarte wykłady i tematyczne spacery przygotowujące ich do kolejnego sezonu oprowadzania w dzielnicach. 11 czerwca o godz. 12.00 odbędą się dwa spacery: z Aleksandrem Masłowskim - szlakiem wspomnień Maxa Kiessewatera z książki "Dawno temu w Nowym Porcie" i po Dolnym Mieście - z Remigiuszem Bystrkiem śladami kowalski ozdób i wykończeń. Wstęp wolny!

paź 6

niedziela, g. 09:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 129 zł
paź 12

sobota, g. 18:00

Sopot, Plac Zdrojowy 2
Wstęp wolny
Wspomnienia Maxa Kiesewettera to historia szczęśliwego dzieciństwa chłopca z Nowego Portu. Mimo, że Nowy Port był już formalnie dzielnicą Gdańska, w rzeczywistości funkcjonował na zasadzie odrębnej miejscowości. Książka jest świetnym opisem stosunków społecznych w Nowym Porcie przed 150 laty - najbardziej portowym miejscu Gdańska, gdzie nie istniała granica między portem a miastem, gdzie małomiasteczkowa rzeczywistość stykała się z wielkim światem, jaki przywozili ze sobą marynarze z całego świata. We wspomnieniach Maxa Kiessewatera pojawiają się statki, stocznie, kapitanowie, armatorzy i cały specyficzny świat morza w jego portowej wersji, o którym na podstawie książki 11 czerwca opowie Aleksander Masłowski. Początek spaceru o godz. 12.00 pod dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15. Wstęp wolny.

Remigiusz Bystrek jest dyplomowanym mistrzem kowalstwa wyrobów zdobniczych. Doświadczenie zdobywał u najlepszych mistrzów w kraju i za granicą (Szwajcaria, Stany Zjednoczone). Obecnie przekazuje wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom. Od 1992 roku pracuje nieprzerwanie w zawodzie i przez cały ten czas popularyzuje pasję swojego życia. Jego opowieści o ozdobach kowalskich na Dolnym Mieście posłuchamy podczas spaceru 11 czerwca. Spacer jest dopełnieniem zeszłorocznego wykładu, który Pan Remigiusz prowadził dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Początek spaceru o godz. 12.00 pod CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. Wstęp wolny.
Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na: https://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Dolne Miasto, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 17.30
11.06, Remigiusz Bystrek "Spacer śladami kowalskich ozdób i wykończeń" (spacer, start: godz. 12.00)
16.06, Joanna Jarzęcka-Stąporek "Prace archeologiczne na ulicy Długie Ogrody" (wykład)

Nowy Port, start spaceru: dawny Morski Dom Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15
11.06, Aleksander Masłowski "Szlakiem wspomnień Maxa Kiesewettera" (spacer)
Orunia, miejsce: Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9
6 czerwca, godz. 18.00, Anita Charlotta Alot, Spacer ulicami mojego dzieciństwa. Orunia oczami przedwojennej mieszkanki - spotkanie
13 czerwca, godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Tajemnice nazw oruńskich ulic - wykład
18 czerwca, godz. 12.00, Krzysztof Kosik, Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska - spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10
25 czerwca, godz. 12.00, Jerzy Korzeniecki, Oruńskie wzgórza - spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10
---
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: grupa inicjatywna "Od Wyzwolenia do Wolności" - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA - Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta - Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Orunia - Stacja Orunia GAK
Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra".