Zapraszamy na wspólny spacer, podczas którego będziemy mogli_ły wsłuchać się w dźwięki naszej okolicy i poznać nasze miasto z perspektywy dźwięków.
Czy literatura może być dla nas pomocna w ćwiczeniu naszej dźwiękowej wyobraźni? Jak można napisać książkę historyczną (i nie tylko!) na podstawie dźwięków?
Podczas prelekcji wprowadzającej w temat dźwięków oraz później - w praktyce, na spacerze - Zastanowimy się wspólnie, czym odróżnia się audiosfera Dolnego Sopotu od innych dzielnic i miast, jakie dźwięki są charakterystyczne specyficzne dla Sopotu, a jakie można określić jako są typowe dla miejskiego życia w ogóle. Porozmawiamy o tym, dlaczego pewne dźwięki są dla nas przyjemne, a inne nieprzyjemne, na ile są to obiektywne, na ile subiektywne odczucia. Odkryjemy, w jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi możemy dbać o nasze otoczenie dźwiękowe.
W czasie rozmowy zastanowimy się także, w jaki sposób literatura pomaga nam ćwiczyć naszą wyobraźnię dźwiękową.
Na spacer zapraszamy w wygodnych strojach i butach, a w przypadku deszczu - z parasolami lub odpowiednimi kurtkami. Spacer będzie trwał około 45 minut, będziemy chodzić wolnym tempem po twardej nawierzchni i po plaży, trasa nie będzie wymagająca. Integralną częścią spaceru jest krótkie wprowadzenie teoretyczne i opowieść o książce i badaniach Marty Michalskiej.
W spacerze mogą uczestniczyć wszyscy (uczestnicy poniżej 16 roku życia z dorosłą osobą towarzyszącą).
Spacer odbywa się w ramach cyklu
Wyjątkowi - o zdrowiu inaczej.
Na warsztaty obowiązują zapisy na adres mailowy kociksiazka@mbp.sopot.pl
W wiadomości prosimy o podanie: imienia i nazwiska, numeru telefonu. Wstęp wolny.
Spacer poprowadzi
Marta Michalska, badaczka dźwięków w przeszłości, autorka książki "Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku" [wyd. UMK, seria Monografie na rzecz Nauki Polskiej, 2024]. Absolwentka Kolegium MISH oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Song Studies Network. Jej teksty o audiosferach można też przeczytać na łamach czasopisma "Glissando" czy portalu "Gdańsk - miasto literatury". W ostatnim czasie prowadziła dźwiękowy numer czasopisma "Glissando", którego tematem były archiwa dźwiękowe.
* Książkę Marty Michalskiej pt
. Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku [Toruń: Wydawnictwo UMK, seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, 2024], można pożyczyć w filii Koc i Książka.