stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Spacer po wystawie stocznia

11 października - 22 grudnia 2024

Gdańsk, Skwer przy stawie Subisława...
Wstęp wolny

5 lipca - 29 grudnia 2024, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
termin | 4 września, godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 15 zł/os. (grupowy normalny) lub 11 zł/os. (grupowy ulgowy)

O tym nie przeczytacie w książkach! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej. W rolę przewodników wcielają się historycy z ECS, którzy znają wystawę jak nikt inny, bo pracowali przy jej tworzeniu oraz pracownicy, którzy na co dzień korzystają z jej zasobów.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

Co miesiąc zapraszamy do zwiedzania kolejnej sali wystawy stałej. Po zakończeniu oprowadzania kuratorskiego - goście wyposażeni w audioprzewodnik - sami mogą eksplorować kolejne przestrzenie. Jedynym odstępstwem będzie październikowy spacer, kiedy pod hasłem SOLIDARNOŚĆ A RESZTA ŚWIATA zwiedzimy kilka sal.

DROGA DO DEMOKRACJI
Czy wiesz, że Polacy wymyślili, opatentowali i wdrożyli zupełnie nowy model rewolucji - bez rozlewu krwi, na drodze dialogu?
Po sześciu ciemnych latach stanu wojennego znowu pojawiła się nadzieja na wolność. Słabnąca pozycja ZSRR na arenie międzynarodowej, nowe, młode pokolenie opozycji, trzecie pielgrzymka Jana Pawła II do Polski i kolejna fala strajków...
Znowu nie zabraknie ciekawostek "od kuchni"... Jak na potrzebę wystawy tropiono perski dywan, który leżał na podłodze w Sali kolumnowej pałacu prezydenckiego w Warszawie, w której odbyła się inauguracyjna sesja obrad Okrągłego Stołu? Który eksponat trzeba było ściągnąć aż z Danii? Jak to możliwe, że wszyscy kandydaci Solidarności w pierwszych częściowo wolnych wyborach mieli zdjęcie z liderem Lechem Wałęsą (a może nie wszyscy)?
To dzięki dzisiejszemu przewodnikowi w zbiorach ECS jest największa w Polsce kolekcja plakatów wyborczych Solidarności z 1989 roku.

oprowadza | Adam Cherek
Historyk i archiwista z zacięciem organizacyjnym, bo poukładany jak ekonomista (absolwent technikum ekonomicznego) i zdyscyplinowany jak marynarz (po rocznej zasadniczej służbie na flagowym okręcie, niszczycielu rakietowym ORP "Warszawa"). Urodził się w Tczewie. W ramach badań prowadzonych na potrzeby pracy magisterskiej odbył ok. 40 wywiadów z posłami tzw. Sejmu kontraktowego, jak i osobami związanymi z ówczesnym parlamentem, w tym m.in. z premierem Tadeuszem Mazowieckim. W 2009 roku rozpoczął pracę w Europejskim Centrum Solidarności i studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. Zakres jego badań obejmuje historię wyborów czerwcowych w 1989 roku i parlamentu zwanego kontraktowym (1989-1991). Interesuje się koszykówką, tae bo i podróżami. Uwielbia spacery po lesie i naturalne piwa. Ponad wszystko stawia rodzinę i przyjaciół.

Informacja o biletach

wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 15 zł/os. (grupowy normalny) lub 11 zł/os. (grupowy ulgowy)