stat

Wystawa Stocznia nie dokumentuje historii przemysłu czy innowacji technologicznych. Za przewodnika nie ma też kalendarza, w centrum opowieści jest człowiek. Prezentowane są fakty mniej znane, niekiedy przemilczane, a nawet wstydliwe zapraszamy na spacer z przewodnikiem, to pasjonująca historia.

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

14 grudnia 2024 - 17 stycznia 2025, g. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zespół kuratorski długo dyskutował na przykład o tym, czy zaprezentować model U-Boota U-9, niegdyś produkowanego w stoczni w Gdańsku, a dziś oferowanego modelarzom przez niemiecką firmę.
Wątpliwości nie są bezzasadne. U-Boot U-9 zapisał się w dziejach jako okręt, który w krótkim czasie zatopił trzy brytyjskie pancerne krążowniki, zginęło wówczas 1443 członków załóg. To wydarzenie było potem wykorzystywane przez niemiecką propagandę, a dowódca U-Boota, Otto Weddigen, został wojennym bohaterem Niemiec. Do ilustracji tego wydarzenia na wystawie posłużono się propagandową pocztówką niemiecką, przyrównującą dokonania okrętu do zabicia trzech much za jednym zamachem. Podczas I wojny światowej propaganda niemiecka tak bardzo akcentowała ten wątek, że scenę zatopienia rysowały nawet dzieci.

I to właśnie kartę pocztową zestawiono ze współcześnie produkowanym modelem tego U-Boota, w który może się zaopatrzyć każdy hobbysta modelarz. Intrygujący jest sposób, w jaki producent chciał zadbać o atrakcyjność produktu akcentując na opakowaniu jego rolę jako narzędzia wojennego zniszczenia, pokazując triumfalny moment zatopienia trzech krążowników, podobnie jak to robiono na starszej o ponad 100 lat pocztówce.

Zaskoczył nas również fakt, że logo firmy produkującej model nawiązuje do neonazistowskiej typografii, a jednocześnie kolorowa, atrakcyjna grafika na pudełku zachęca do zakupu, traktując wojnę jako zabawę opowiada dr Konrad Knoch, członek zespołu kuratorskiego wystawy Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto.

I to właśnie dr Konrad Knoch  historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, który kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS poprowadzi zwiedzających po wystawie Stocznia.

Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
/ bilet kosztuje tylko 10 zł
/ www.bilety.ecs.gda.pl