stat
Impreza już się odbyła

Spacer śladami Zbigniewa Herberta

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na spacer śladami Zbigniewa Herberta 16 listopada 2019 r. o godz. 13:00.

maj 9

czwartek, g. 17:30

Gdańsk, plac przed Basztą Łabędź
W biografii poety Zbigniewa Herberta ważne miejsce zajmuje Trójmiasto, a szczególnie Sopot. Tu spotkał swoją pierwszą wielką miłość.
Rodzice Herberta już w maju 1945 przyjechali do Sopotu z Krakowa w ramach "repatriacji", bo wcześniej mieszkali we Lwowie.

Ojca, Bolesława, ściągnął Eugeniusz Kwiatkowski, twórca Gdyni, po wojnie szef Delegatury Rządu ds. Wybrzeża. Zbigniew z siostrą Haliną pozostali w Krakowie. Zbyszek studiował tam prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, chodził na wykłady w Akademii Sztuk Pięknych. Studiował też w Akademii Handlowej.
W drugiej połowie lat 40. zamieszkał z rodzicami przy ulicy Haffnera w Sopocie, przemianowanej później na Bieruta. Notabene do tej pory nie ma na ścianie domu żadnej tablicy zaznaczającej ten fakt.

W Sopocie właśnie Herbert zakochał się w starszej od siebie o 10 lat Halinie Misiołkowej, sekretarce gdańskiego oddziału Związku Literatów. Był to poważny i dramatyczny związek uczuciowy. Poświęcił jej młodzieńcze wiersze, które zostały opublikowane w zbiorze "Listy do Muzy" już po jego śmierci. Z tamtego okresu pochodzą przyjaźnie z Lechem Bądkowskim, późniejszym rzecznikiem "Solidarności", z wybrzeżowymi pisarzami. m.in.: wilnianką Różą Ostrowską, wilniukiem Zbigniewem Szymańskim.
W latach 1945-46 w Sopocie kwitło życie literackie.
Zbyszek Herbert w październiku 1948 r. został kandydatem na członka Związku Literatów Polskich. W ZLP pełnił nawet funkcję kierownika biura oddziału (od początku 1949 do końca 1950).
Wkrótce wystąpił z ZLP
Pracował zarobkowo w redakcji "Przeglądu Kupieckiego" w Gdańsku, w gdańskim radiu oraz w Narodowym Banku Polskim w Gdyni.
Herbert przyjeżdżał na Wybrzeże na spotkania literackie, dłużej zatrzymał się na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie na przełomie lat 1973/74 miał wykłady o poezji. Interesowali go głównie francuscy symboliści: Paul Verlaine, Paul Valéry, Jean Arthur Rimbaud, Stéphane Mallarmé, Rainer Maria Rilke. Analizował także poezję anglojęzyczną Saint Johna Perse`a i Ezry Pounda, a nawet szwedzką Pära Lagerkvista.

Wszystkie miejsca, z którymi w Sopocie była związany Zbigniew Herbert podczas spaceru pokaże i omówi Tomasz Kot, autor "Spacerownika sopockiego".

źródło: https://gdansk.naszemiasto.pl/herbert-z-sopotu/ar/c1-6198223

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Pod rękę z Bohaterem finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Więcej informacji: https://podrekezbohaterem.blogspot.com/
(źródło opisu: Wikipedia)

(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki).