Zapraszamy na kolejny spacer w ramach Gdańskich Miniatur! Spacery dla rodzin i grup nieformalnych już 25 stycznia, godz. 15.00. Informacje: miniatury@ikm.gda.pl. Spacer poprowadzi dr hab. Jacek Friedrich.
Gdańsk podczas II Wojny Światowej został doszczętnie zrujnowany. Niemożliwa była odbudowa wszystkich budynków i ulic. Mimo to podjęto niebywały trud, by przywrócić blask i oryginalny wygląd najważniejszych gdańskich budowli. Drugi spacer z cyklu Gdańskie Miniatury poprowadzi nas do tych obiektów, których historyczny charakter wiernie zachowano podczas odbudowy. Uwagę skupimy między innymi na odbudowie potężnej Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta czy Złotej Kamieniczki. Ile trwało przywrócenie blasku tym wyjątkowym budynkom? Z jakimi trudnościami się zmagano? Tego dowiemy się podczas styczniowych spacerów architektoniczno historycznych, które poprowadzi dr hab. Jacek Friedrich i Ewa Czerwińska.
Trasa: start w sieni IKM Złota Kamieniczka Dwór Artusa Ratusz Głównego Miasta Bazylika Mariacka Kaplica Królewska
Spacery dla szkół i grup zorganizowanych:8 stycznia, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury Odbudowa gdańskich zabytków| gra miejska i spacer dla szkół | zapisy https://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/zapisy-na-spacer/
Spacery dla rodzin i grup nieformalnych:25 stycznia, godz. 15.00, Gdańskie Miniatury Odbudowa gdańskich zabytków| gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | | informacje: miniatury@ikm.gda.pl
Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku program Instytutu Kultury Miejskiej. Edukacyjny projekt korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, ale także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z miastem. Zabawa przybiera różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza, style architektoniczne), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród biletów wstępu do trójmiejskich instytucji kultury i na ciekawe działania o charakterze edukacyjno-rozwojowym.
Po trasach można się poruszać samodzielnie, przy pomocy mapy ze scenariuszem lub wziąć udział w zorganizowanym spacerze z profesjonalną przewodniczką lub przewodnikiem.
Koordynacja projektu Asia Raftopulos.