stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spacery architektoniczne po Wrzeszczu to wiosenno-wakacyjny cykl wędrówek przez wybrane kwartały jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska. Podczas pięciu wycieczek przybliżymy Wam najciekawsze miejsca dzielnicy i ich historię. Wskażemy najbardziej wartościowe obiekty architektoniczne oraz zapoznamy z losami słynnych wrzeszczanek i wrzeszczan. Chcemy, żeby te spacery pomogły zrozumieć, jak historia wpłynęła na przestrzeń, w której się znajdujemy.

sty 12

niedziela, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Kawiarnia Żak ul....
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł

w każdy piątek (do 31.01), g. 17:00

Sopot, ul. Dworcowa 4
Wstęp wolny
Zapraszamy mieszkańców wybranych kwartałów, pasjonatów i pasjonatki historii Wrzeszcza, miłośników dzielnicy, osoby chcących aktywnie i ciekawie spędzić czas w bliskiej odległości od domu, a także turystów przyjeżdżających do Gdańska poszukujących alternatywnych wycieczek po mieście.

Spacery odbędą się w wybrane soboty miesiąca i są będą biletowane - dla seniorów oraz studentów przewidziana jest pula biletów zniżkowych.
PROGRAM:

Miasto Ogród we Wrzeszczu [Kolonia Abbega] / 14 maja 2022 r.
Nieopodal Politechniki Gdańskiej, w latach 1896-1897, powstała pierwsza kolonia robotnicza. Teren ten funkcjonuje jako historyczny dowód socjalistycznej myśli urbanistycznej, a zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowuje swój unikalny i wyjątkowy w skali dzielnicy klimat. Jedno z niewielu założeń w Gdańsku, gdzie z bliska możemy przyjrzeć się idei miasta ogrodu.

Start spaceru: plac przed Politechniką Gdańską, godz. 11:00

2. Szlakiem kobiet po Wrzeszczu / 28 maja 2022 r.
Bohaterkami spaceru będą założycielki stowarzyszeń i ruchów społecznych, przedsiębiorczynie, pedagożki i aktywistki. Poznamy bliżej takie postacie jak publicystka i literatka Elise Püttner, twórczyni Stowarzyszenia Gospodyń Domowych oraz opiekująca się młodzieżą i osobami starszymi Alma Richter, założycielka gdańskiej szkoły baletowej Janina Jarzynówna-Sobczak, opozycjonistka i działaczka społeczna Anna Walentynowicz oraz pionierka ruchu esperanckiego w Gdańsku, Anna Elisa Tuschinski. Poznajcie z nami niezwykłe wrzeszczanki!

Start spaceru: ul. Partyzantów, skwer Bohaterów Mariupola, vis a vis kawiarni Morze Kawy, godz.: 11:00

3. Wille Górnego Wrzeszcza [Jaśkowa Dolina] / 11 czerwca 2022 r.
Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekt. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy miłośników i miłośniczki architektury!

Start spaceru: fontanna przed CH Manhattan, godz.: 11:00

4. Wrzeszczański Szlak Modernizmu / 02 lipca 2022 r.
Wrzeszcz skrywa wiele przykładów architektury modernistycznej przedwojennej: od Wielkiego Osiedla Wrzeszcz, które wyznaczało granicę dzielnicy, po obiekty szkolne przy ulicy Pestalozziego czy Helene-Lange-Schule (obecnie wydział GUMed). To tylko kilka z wielu obiektów, które odzwierciedlają idee "słońce, przestrzeń, zieleń" zapoczątkowane i rozwijane przez inicjatora Karty Ateńskiej Le Corbusiera. Czy potrafimy je odnaleźć pośród gęstej zabudowy naszej dzielnicy? Zapraszamy na modernistyczny szlak!

Start spaceru: przed budynkiem II LO, godz. 11:00

5. Wrzeszcz Güntera Grassa [Dolny Wrzeszcz] / 16 lipca 2022 r.
Co wiemy o Wrzeszczu dzięki powieściom Güntera Grassa? Spacer dedykowany twórczości noblisty z Gdańska oraz postaciom z jego książek, których akcja toczyła się we Wrzeszczu. Podczas wycieczki poznamy losy bohaterów książek historię samego pisarza, który wychował się przy u. Joachima Lelewela oraz niezwykłe zakamarki dzielnicy, w której toczyła się akcja tzw. Trylogii Gdańskiej czyli powieści "Blaszany bębenek", "Psie lata" oraz "Kot i mysz".

Start spaceru: Plac Wybickiego przy ławeczce noblisty, godz. 11:00.

Prowadzenie spacerów: Michał Ślubowski - historyk, przewodnik, twórca strony Gedanarium, autor książki "Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne".

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    19 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
Bilety online: https://tiny.pl/9s141
Bilety normalne: 19 zł
Bilety zniżkowe dla studentów i seniorów: 10 zł*

*[wpisz kod zniżkowy: STUDENT / SENIOR podczas zakupu online]
Uwaga: liczba biletów zniżkowych jest ograniczona!
Do zniżki upoważnia legitymacja studencka/rencisty [1 legitymacja - 1 bilet zniżkowy]
Dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem.