Spacery architektoniczne po Wrzeszczu to wakacyjny cykl wędrówek przez wybrane kwartały jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska. Zapraszamy na piąty sezon!
Podczas spacerów przybliżymy najciekawsze miejsca Wrzeszcza i ich historię. Wskażemy najbardziej wartościowe obiekty architektoniczne oraz zapoznamy z losami słynnych wrzeszczanek i wrzeszczan. Chcemy, aby nasze spacery pomogły zrozumieć jak historia dzielnicy wpłynęła na przestrzeń, w której żyjemy.
Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki, pasjonatów i pasjonatki historii Wrzeszcza, osoby chcące aktywnie i ciekawie spędzić czas w bliskiej odległości od domu, a także turystów i turystki poszukujących w Gdańsku alternatywnych wycieczek. Organizatorem spacerów jest Fundacja Palma.
PROGRAM:
26 lipca Wrzeszczańskie osady: Nowe Szkoty
Wrzeszczańskie osady: Nowe Szkoty / prowadzenie: Michał Ślubowski
Nowe Szkody to osada rzemieślnicza powstała w drugiej połowie XVI wieku przy potoku Strzyży wokół młyna, który był jej centralnym punktem. Niezwykły obszar położony na skraju Wrzeszcza. Choć obecnie to przede wszystkim osiedle mieszkaniowe, kryje się za nim historia młynu, dóbr szlacheckich pod Cysterską jurysdykcją. Skąd wzięło się i jak funkcjonowało to miejsce, które przez bardzo długo zachowało odmienny, wiejski charakter?
Start spaceru: przed budynkiem dawnego szpitala, ul. Kliniczna 1
27 lipca Wille Górnego Wrzeszcza
Wille Górnego Wrzeszcza / prowadzenie: Kalina Krasowska
Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekt. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy miłośników i miłośniczki architektury!
Start spaceru: fontanna przed CH Manhattan na rogu ul. Grunwaldzkiej i Jaśkowa Dolina
23 sierpnia Wrzeszcz handlowo-rozrywkowy
Wrzeszcz handlowo-rozrywkowy / prowadzenie: Joanna Raftopulos
Po II Wojnie Światowej to Wrzeszcz miał być nowym centrum miasta. Do lat 90 ulica Grunwaldzka stała się najbardziej reprezentacyjną ulicą w Gdańsku - to tu przychodziło się na zakupy do Sezamu, Powszechnego Domu Towarowego, Puchatka czy Pewexu. Tu spędzano popołudnia w kawiarniach takich jak Akwarium, Cristal, Kawiarnia Morska, klubie Ster, Maleńka, Pod Kominkiem. Zapraszamy na spacer szlakiem tych nieistniejących już miejsc, kryjących się za nimi ludzi, historii i dawnych wspomnień Wrzeszcza.
Start spaceru: przed budynkiem dawnej restauracji Cristal, al. Grunwaldzka 105
24 sierpnia Rzeka Strzyża
Rzeka Strzyża / prowadzenie: Justyna Chmielewska
Wędrówka szlakiem rzeki Strzyża to niezwykła okazja, by poznać naturalny krajobraz Wrzeszcza i jego historię z perspektywy wody. Spacer poprowadzi uczestników wzdłuż ukrytego i odkrytego biegu Strzyży, pokazując jej wpływ na rozwój dzielnicy, od młynów wodnych po przemysłowe zabudowania. Uczestnicy dowiedzą się, jak rzeka kształtowała topografię Wrzeszcza, a także poznają jej rolę w systemie hydrotechnicznym Gdańska. Trasa obejmie zarówno zielone tereny parkowe, jak i miejskie odcinki rzeki, pokazując jej zmienne oblicza.
Start spaceru: przy stawie obok Dworu Srebrniki
13 września Kolonijki
Kolonijki w Dolnym Wrzeszczu / prowadzenie: Michał Ślubowski
Zapraszamy na podróż przez historię ogródków działkowych powstałych w latach 20. i 30. XX wieku. Opowiemy o genezie poszczególnych kolonii, a także ich ewolucji od miejsc rekreacji do przestrzeni mieszkalnych z własną infrastrukturą. Początkowo służyły głównie rekreacji i uprawie roślin, z czasem stały się miejscem zamieszkania, wyposażonym w instalacje elektryczne i wodociągowe. Spacer ukazuje, jak te zielone enklawy wpisały się w rozwój urbanistyczny Wrzeszcza, zachowując jednocześnie unikalny charakter wiejskiego życia w sercu miasta.
Start Spaceru: róg ulic Aleja Generała Józefa Hallera i Kolonia Uroda
14 września Od zakamarków Politechniki do tajemnic Góry Szubienicznej
Od zakamarków Politechniki do tajemnic Góry Szubienicznej / prowadzenie: Joanna Raftopulos
Podczas spaceru odkryjemy zakamarki i majestatyczną architekturę Politechniki Gdańskiej, zaglądając do mniej znanych zaułków kampusu i podziwiając detale secesyjnych budynków. Przemierzymy wzgórza Wrzeszcza, skąd roztacza się panorama na dzielnicę i gdzie wciąż kryją się ślady dawnych opowieści. Zwieńczeniem wędrówki będzie Zbiornik Wody Stary Sobieski - miejsce z historią i widokiem, który pozwala spojrzeć na Wrzeszcz z zupełnie innej perspektywy.
Start spaceru: przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej
Prowadzenie spacerów:
- Michał Ślubowski - historyk, przewodnik, twórca strony Gedanarium, autor książek o gdańszczankach "Czarownice, mieszczki, pokutnice" oraz "Proszarki, celebrytki i święte"
- Kalina Krasowska - archeolożka, adiunktka w Muzeum Narodowym w Gdańsku, entuzjastka historii Gdańska i mini wypraw, ukończyła kurs przewodnicki PTTK po Trójmieście.
- Joanna Raftopulos - kiedyś związana z Muzeum II Wojny Światowej, Narodowym Muzeum Morskim i Instytutem Kultury Miejskiej, obecnie przewodniczka, autorka książki "Sekrety Wrzeszcza i Oliwy".
- Justyna Chmielewska - architektka krajobrazu, absolwentka Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, autorka pracy dyplomowej "Choreographing Resilience" o potoku Strzyża
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.