Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Spalenie matki (38 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
wystawia:
Malarnia
czas trwania:
1 godz. 10 min. (bez przerw)
data premiery:
10 lutego 2007
7.5
120 ocen
Oceniasz 5/10
Spalenie matki Pawła Sali to rzecz o konsekwencjach płynących z zaniechania, z odmowy wzięcia odpowiedzialności za własne życie oraz o lęku przed podejmowaniem istotnych decyzji. Główny bohater, Karol, męski stripteaser towarzysząc chorej na raka matce wkracza w świat rzeczywistości realnej. Choroba budzi w nim nieznane albo spychane dotąd uczucia i refleksje.
Cierpienie, którego doświadcza, dotyka również innych bohaterów sztuki. Jego partnera, Piotra, pracownika dużej korporacji, który dla awansu postanawia ożenić się z koleżanką z pracy. Przygodnych kochanków, w ramionach których Karol próbuje zagłuszyć swoje emocje oraz Laurę, trzydziestokilkuletnią businesswoman, która małżeństwem z gejem usiłuje przełamać swoją wypełniona pracą oraz wizytami w męskim klubie go-go samotność.
Styl życia młodych, ambitnych, dbających o wygląd i nieźle zarabiających bohaterów, poddany zostaje demistyfikacji. Autor nie poprzestaje jednak na krytycznym opisie rzeczywistości. Zadane przez Karola pytanie "kto rozrzuci nasze prochy?" kieruje obecną w "Spaleniu matki" refleksję poza socjologiczny opis. Jak podkreśla reżyser Michał Kotański, "Spalenie matki" to przede wszystkim sztuka o ludziach unikających podejmowania ważnych wyborów w życiu. Wyborów świadomych, które świadczą o odpowiedzialności, a tym samym podjęciu życiowych wyzwań. Zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak i społecznej "jesteśmy nigdzie"- podkreśla Kotański. Jako ludzie i jako Polacy nie wiemy, kim jesteśmy. W związku z tym mamy niewiele do zaoferowania.
W przypadku Karola, homoseksualisty, odpowiedź na pytanie "kim jestem?" wydaje się jeszcze trudniejsza. Wydaje mu się, że stać go na radykalne decyzje, jednak cierpienie i bezradność, których doświadcza, obnaża pozorność jego wyborów.

Paweł Sala "Spalenie matki"
Reżyseria: Michał Kotański
Scenografia: Paweł Walicki

Występują:
Piotr Jankowski
Tomira Kowalik
Michał Kowalski
Marzena Nieczuja-Urbańska
Florian Staniewski

Paweł Sala
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyser teatralny i filmowy, dokumentalista. Autor filmów: Anioł, Zdjęcie z krzyża, Na tyłach Wszechświata, Siostry. Na planie Pianisty zrealizował film dokumentalny Statyści. Autor sztuk: Gang Bang albo syndrom Sztokholmski, Od dziś będziemy dobrzy (wydana w antologii Pokolenie porno), Mortal Kombajn, Syn Królowej Śniegu, Ciemno wszędzie, Szwaczki, Ifigenia - moja siostra. Jego tekst Ciemno wszędzie zdobył I nagrodę w konkursie dramaturgicznym Dialogu i Starego Teatru. Jest współzałożycielem dramaturgicznej Grupy G8.

Michał Kotański
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Asystent reżysera w spektaklach: Żołnierz i bohater (reż. Jerzy Goliński, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), Bułhakow (reż. Michał Wojtyszko, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie). Wyreżyserował min.: Polaroidy (Teatr Stary w Krakowie), Tajemna ekstaza (Teatr Powszechny w Warszawie), Mr Love (Krakowski Teatr Scena STU), Komediant (Teatr im. Horzycy w Toruniu), Językami mówić będą (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

Przeczytaj także