stat
Impreza już się odbyła

Spektakl Biurowiec Afanasjewa

w piątek, 26 czerwca 2015 roku o godzinie 10.30, w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, odbędzie się premiera spektaklu warsztatowego pt. "Biurowiec Afanasjewa" wg opowiadań Jerzego Afanasjewa. Wykonawcy to seniorzy z Domu Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Pobytu w Sopocie.

Podczas spektaklu zostaną zaprezentowane techniki teatralne, tj.: animowanie lalek (wypożyczonych z gdańskiej Miniatury), teatr kolorowych cieni z użyciem starego rzutnika pisma a to wszystko "okraszone" opowiadaniami sopockiego artysty.

W premierowym pokazie przedstawienia wśród publiczności zasiądą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, uczestnicy Dziennego Domu Pobytu w Sopocie oraz zaproszeni goście. Oczywiście mamy w planach pokazy dla szerszej publiczności, o czym będziemy informować.
Opiekunem artystycznym przedsięwzięcia jest Tomasz Kaczorowski, sopocianin, absolwent teatrologii na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim i student reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Przedstawienie jest efektem pracy podczas warsztatów teatralnych, które rozpoczęto w kwietniu b.r. w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Motywem przewodnim warsztatów jest twórczość Jerzego Afanasjewa, wybitnego sopockiego pisarza, reżysera i człowieka teatru - współzałożyciela Bim-Bomu i Cyrku Rodziny Afanasjeff w latach 50. XX wieku. Uczestnicy przedsięwzięcia poznawali warsztat aktorski, zmagali się z elementarnymi zadaniami aktorskimi i storytellingiem, teatrem formy (teatr przedmiotów, teatr dźwięku, lalek i cieni), a na końcu wykorzystując poznane techniki przygotowali spektakl na podstawie opowiadań Afanasjewa.

Intencją, jaka przyświecała prowadzącemu warsztaty, było zainicjowanie międzypokoleniowego dialogu, porozmawianie o nas Tu i Teraz, o Sopocie, naszym miejscu na Ziemi, rzeczywistości, która nas otacza oraz, że teatr to zabawa. To wszystko przy pomocy tekstów genialnego sopockiego Absurdysty, Afanasjewa z Sopotu, w których wiele możemy odnaleźć o współczesności. Celem warsztatów było również udowodnienie uczestnikom, że teatr to wspaniała przygoda, spotkanie i zabawa oraz to, że teatr nie zna żadnych ograniczeń.

Projekt plakatu i zaproszeń jest autorstwa Agnieszki Wielewskiej (studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki).

Przewidziany czas spotkania około 1,5 godziny. Czas spektaklu około 40 minut.