Spektakle Baletowe w Multikinie Multikino Gdańsk Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Spektakle Baletowe w Multikinie

Miłośnicy baletu przyzwyczaili się już, że latem w Multikinie można zobaczyć najlepsze spektakle baletowe Teatru Bolszoj, ale mało kto jeszcze kilka tygodni temu spodziewał się, że tego lata - innego niż wszystkie - też będzie to możliwe. Tymczasem letnie baletowe powtórki znów w Multikinie!

27 sierpnia o godz. 18:00 Multikino zaprezentuje "Jezioro łabędzie": jeden z najchętniej oglądanych baletów świata, którego kolejne inscenizacje cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Trudno uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju w 1877 roku okazała się całkowitą klapą. Nie było to jednak to "Jezioro łabędzie", które miłośnicy baletu na całym świecie uważają za arcydzieło arcydzieł. Poklask zdobyła dopiero zaprezentowana w Petersburgu osiemnaście lat później wersja choreograficzna Mariusa Petipy - to ona do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w rozmaitych wersjach i przeróbkach. W niemal wszystkich wariantach niezmienną częścią "Jeziora łabędziego" pozostają słynne "białe" akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach - paczkach. Co ciekawe, autorem tych najbardziej rozpoznawalnych fragmentów, wykonywanych przez tańczące łabędzie jest nienie sam Petipa, ale jego uczeń Lew Iwanow. "Jezioro łabędzie" - baletowe arcydzieło do muzyki Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Teatru Bolszoj - będzie można zobaczyć w wybranych kinach sieci Multikino.

15 września o godz. 18:00 Multikino zaprezentuje natomiast jeden z najsłynniejszych XIX-wiecznych baletów, również w wykonaniu Teatru Bolszoj: "Giselle". Ten tytuł zdecydowanie należy do klasyki baletu, w kolejnych wystawieniach jest nieustannie podziwiany przez widzów na całym świecie. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do wił - duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, którego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia. Młodzieniec jest jednak w niebezpieczeństwie... Ten klasyczny balet Multikino pokaże w inscenizacji Aleksieja Ratmańskiego (znanego m. in. z "Korsarza" - na ekranach kin sieci Multikino w listopadzie ubiegłego roku), który w znaną historię ubogiej wiejskiej dziewczyny tchnął nową energię i sprawił, że w wykonaniu Teatru Bolszoj zachwyca jeszcze bardziej.