Sopocki Chór Kameralny CONTINUO pod egidą Fundacji Continuo i pod nowym kierownictwem artystycznym przygotował bardzo interesujące wydarzenie edukacyjne!
W ramach projektu dofinansowanego przez miasto Sopot już 26 listopada o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie rozpoczną się warsztaty wokalne. Jak sama nazwa projektu mówi - "Śpiewać każdy może" - przez dwa tygodnie uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość poznania technik emisji głosu. Zajęcia prowadzić będą pedagodzy i soliści nie tylko trójmiejskich scen muzycznych - Tatiana Szczepankiewicz oraz Grzegorz Piotr Kołodziej! Zasady śpiewu chóralnego przedstawi natomiast Leszek Gołąb - dyrygent chóralny i symfoniczny, pedagog oraz kierownik artystyczny projektu.
Oferta skierowana jest zarówno do doświadczonych osób, jak i tych, które nigdy nie miały styczności z publicznymi wystąpieniami i nie wierzą w swoje umiejętności. Zwieńczeniem projektu będzie wspólne wykonanie kolędy przez uczestników warsztatów w trakcie Jarmarku Świątecznego w Sopocie oraz tradycyjnego, corocznego koncertu Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO w Urzędzie Miasta w Sopocie w dniu 15 grudnia.
Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Patronat medialny: Infomusic, Radio Plus oraz
Trójmiasto.pl.Udział w warsztatach jest bezpłatny, a nabór już otwarty. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres:
continuo@wp.pl.Leszek GołąbJest absolwentem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Zbigniewa Bruny (2003 r.), a także studiów podyplomowych w zakresie Dyrygentury Symfonicznej na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Janusza Przybylskiego (2008 r.).
Od momentu zakończenia edukacji artystycznej aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Pomorza, piastując m.in. następujące funkcje:
Dyrygent i Kierownik Artystyczny Chóru Przyoperowego POB w Gdańsku w latach 2003-2004r.
Dyrygent i Kierownik Muzyczny Kameralnego Chóru Festiwalowego (Sopot, Łomża, Gdańsk) w latach 2005 -2010 r.
Dyrektor Artystyczny Państwowego Związku Chórów i Orkiestr oddział Gdański w latach 2003 -2008 r.
Dyrygent Chóru Mieszanego Niepublicznej Szkoły Muzycznej II st. w Pelplinie w 2012 r.
Aktualnie sprawuje także kierownictwo artystyczne chóru męskiego ECHO w Tczewie (od 2002 r.) oraz Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Z. Noskowskiego w Gdyni (od 2009 r.).
Jako dyrygent bierze czynny udział w życiu muzycznym na festiwalach i w przedsięwzięciach artystycznych takich, jak: Trust Kreatywny w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie, Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo w Łomży, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Gdyni. Pełni także rolę jurora na konkursach promujących talenty młodych wykonawców "Odkrywamy Talenty na Pomorzu".
Koncertuje w wielu krajach (min. w Szwajcarii, Niemczech, Danii, Słowacji, na Litwie, Ukrainie, Węgrzech i w USA ), w prestiżowych salach koncertowych, min. w Studio SFB w Berlinie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Studio Radiowym S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Filharmonii Bydgoskiej, Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej Południowego Radia i Telewizji we Freiburgu, Sali Koncertowej Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Jego dorobek artystyczny obejmuje współpracę z wieloma autorytetami świata muzycznego min. Michaelem Gilenem, Gertem Albrechtem, Krzysztofem Pendereckim, Joshardem Dausem, Nikisem Teodorakisem, Enio Moricone, Jerzym Maksymiukiem, Marcinem Tomczakiem, Januszem Przybylskim, uwieńczony licznymi nagraniami dla radia i telewizji.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: I Nagroda w Konkursie Dyrygenckim w Gdańsku (2000r.) oraz Nagroda Starosty Tczewskiego w Dziedzinie Kultury i Sportu (2013r.). W 2009 roku otrzymał nominację do nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Młodzi Twórcy w Dziedzinie Kultury" oraz Brązową Wstęgę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej na Litwie (2012 r.).
Kierownictwo artystyczne w Sopockim Chórze Kameralnym CONTINUO sprawuje od sierpnia 2013 roku.
Tatiana Szczepankiewicz Sopran koloraturowy i pianistka. Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wydziału Instrumentalnego, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu jako jedna z ostatnich studentek Maestry Haliny Mickiewiczówny. Dyplom wokalny z Wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem prof. Piotra Kusiewicza.
Od dziesięciu lat prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie śpiewu oraz fortepianu. Laureatka wielu nagród konkursów wokalnych i pianistycznych, uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców, laureatka nagród i stypendiów Burmistrza Gminy Kartuzy oraz Starosty Kartuskiego.
Jako wokalistka aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym gdańskiego środowiska muzycznego. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju. Wielokrotnie koncertowała poza granicami Polski zarówno w krajach Europy jak i w USA, Kanadzie i Australii.
Grzegorz Piotr KołodziejZalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Jest absolwentem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Zadebiutował Już jako wybitny student wykonując "Stabat Mater" J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka (Filharmonia Częstochowska 1996 r.). Wielokrotnie wykonywał również "Mszę Kreolską" A. Ramireza, której nagranie live z 2000 r. znalazło się na płycie CD Polskiego Towarzystwa Naukowego.
Operowym debiutem artysty była partia Figara w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999 r. poprzedzona znakomitą rolą tytułową w "Eugeniuszu Onieginie" P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie. Od tego momentu współpracował niemalże ze wszystkimi polskimi teatrami operowymi (Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską, Operą Bałtycką) i filharmoniami (między innymi Lubelską, Sudecką, Świętokrzyską) pracując z wybitnymi reżyserami i dyrygentami. Koncertował również za granicą (Londyn, Wilno, Izmir-Turcja, Asyż, Bornholm- Dania, Bremen- Niemcy).
W jego repertuarze znalazły się między innymi partie: Figara w "Weselu Figara" W. A. Mozarta, Papagena w "Czarodziejskim flecie", tytułowego Don Giovanniego, tegoż kompozytora, Schaunarda w "Cyganerii" G. Pucciniego, Janusza w "Halce", Stanisława w "Verbum Nobile" St. Moniuszki, Boniego w "Księżniczce Czardasza" I. Kalmana, Daniły w "Wesołej Wdówce" F. Lehára, czy Homonaya w "Baronie Cygańskim" J. Straussa.
Do osiągnięć artysty należy doliczyć debiut w roli Don Giovanniego na scenie Opery Krakowskiej (kwiecień 2009 r.) w reż. M. Znanieckiego, gdzie w owej partii Grzegorz Piotr Kołodziej obsadzony był wraz z Mariuszem Kwietniem.
Na przełomie roku 2012/2013 ukazała się solowa płyta artysty pt. Polska Liryka Wokalna nagrana z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod batutą J. M. Zarzyckiego. Płyta zawiera najpiękniejsze cykle polskiej pieśni współczesnej na baryton i orkiestrę smyczkową.
Oprócz działalności artystycznej Grzegorz Piotr Kołodziej jest również cenionym i uznanym wykładowcą w Katedrze Logopedii U G, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. W 2011 r. pod kierunkiem Prof. UMFC Ewy Iżykowskiej uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Sopocki Chór Kameralny CONTINUO powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmienił swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO. Od 2012 roku chór działa pod egidą Fundacji CONTINUO.
Promując kulturę Sopotu w Polsce i kulturę polską za granicą chór koncertował w Niemczech, Holandii, Rosji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Anglii, Walii, Szkocji, Meksyku, Brazylii i Ekwadorze.
Obok małych form muzycznych á cappella, Continuo śpiewa także wielkie formy oratoryjne, a wśród nich: Msza Koronacyjna i Requiem - W. A. Mozarta, Stabat Mater - G. Rossiniego, Deutches Requiem - J. Brahmsa, Requiem - J. Haydna, Nieszpory Ludźmierskie - J. K. Pawluśkiwicza, Misa Criolla - A. Ramireza, Gloria - A.Vivaldiego, Requiem dla mojego przyjaciela - Z. Preisnera, Msza góralska - T. Maklakiewicza.
We współpracy z chórami, orkiestrami i zespołami Wybrzeża Gdańskiego chór występował na scenach Teatrów Muzycznych w Gdyni i Wrocławiu oraz w Gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W lipcu 1997 roku wziął udział w charytatywnym koncercie na rzecz powodzian, a w czerwcu 1999 witał Ojca Świętego na Hipodromie w Sopocie. Oprócz samej przyjemności ze śpiewania Continuo także stara się pomagać. Chór śpiewa na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Oddziału Dziecięcego Szpitala, Caritas, Hospicjum w Sopocie oraz zaprzyjaźnionych fundacji trójmiejskich.
Sopocki Chór Kameralny CONTINUO ma w dorobku kasetę z muzyką różną oraz cztery płyty: z kolędami z towarzyszeniem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Słupsku i solistów
(m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Zielińskiego!) pod kierownictwem Bohdana Jarmołowicza; z polskimi kolędami a cappella oraz "Ale Meksyk!" z muzyką m.in. meksykańską, aztecką oraz kolumbijską. Ostatnia płyta to Hodie Christus natus est, która zawiera kolędy z różnych stron świata.
Od sierpnia 2013 roku kierownictwo artystyczne chóru sprawuje Leszek Gołąb - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, dyrygent męskiego chóru Echo z Tczewa oraz orkiestry symfonicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni.
Podczas swojej działalności do czerwca 2013 roku Sopocki Chór Kameralny CONTINUO dał ponad 650 koncertów. Chór skupia amatorów wykonujących na co dzień różne zawody. Jednak wszystkich łączy umiłowanie śpiewu.
www.continuo.sopot.pl