stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na spotkanie z latem spędzonym wśród lodowców. Spotkanie z przestrzenią, pięknem krajobrazu w roli głównej, z błękitem "w tysiącu odcieni", ciszą...

Pokaz slajdów i opowieści Izabeli Szepietowskiej oraz kpt. Krzysztofa M. Różańskiego (Rejs Gdynia-Spitsbergen 2011). W tle usłyszycie dźwięki z płyty Karpat Magicznych "Projekt C", gdzie w roli śpiewaków wystąpili - morświn, delfin butlonos oraz orka!

Będzie to opowieść o rejsie jachtem daleko za koło podbiegunowe. O przebytych 2 tysiącach mil morskich w trzy osoby, bajkowych Lofotach, o tym jak kilka dni sztormu na Morzu Barentsa rekompensowane jest widokiem białego, skalistego brzegu i delfinów baraszkujących wokół jachtu. O tym, jak słońce nie zachodzi przez całą dobę, a pogoda potrafi być kapryśna i zasnuć widok mgłą. O majestatycznych lodowcach. O krystalicznie czystym powietrzu, doświadczaniu przyrody nieprzekształconej przez ludzi i kontrastującym z nią widoku Barentsburga - radzieckiej osady górniczej. O podglądaniu morsów, fortelach pozwalających uniknąć ataku rybitwy... O fenomenie Arktyki, który każe ludziom tutaj powracać. Zapraszamy na opowieść o miejscu, gdzie świat się zaczyna, a nie kończy.

Izabela Szepietowska, kpt. Krzysztof M. Różański

Iza: Jej deklaracje, że popłynie jachtem na Spitsbergen znosili cierpliwie przez kilka lat nawet jej zdecydowanie ciepłolubni przyjaciele. Zaczęło się - jak to zwykle bywa przy dalekich podróżach - od marzeń. A dokładniej od wystawy zdjęć ze Spitsbergenu jej serdecznej koleżanki. Wtedy postanowiła, że kiedyś sama będzie robiła zdjęcia lodowcom. Na realizację marzenia musiała poczekać kilka długich lat. Nie chciała być turystą. Dlatego "zaciągnęła się" jako członek załogi na jacht. Jachtem dowodził Krzysztof.

Krzysztof: Płynął jak do siebie, do domu - od kilkunastu lat spędza lato na Spitsbergenie, jest bowiem synem legendarnego w tym rejonie świata kapitana. Każde odwiedzone miejsce, to ludzie i zdarzenia, o których potrafi z pasją opowiadać. Choć zna "instrukcję obsługi Spitsbergenu" z wielką pokorą podchodzi do rządzących tam praw natury. Co czuje, gdy w najtrudniejszych warunkach oczy załogi zwrócone są na Niego? Tego nie powie. Po prostu działa.

Oprawa muzyczna pokazu. Karpaty Magiczne "Projekt C" Muzyka odtwarzana będzie z płyty.

Na płycie "Project C" w roli śpiewaków występują: jedyny bałtycki "delfin" - morświn, delfin butlonos i orka. Ich podwodne głosy nie zostały przetworzone wcale lub zostało to zrobione w bardzo niewielkim stopniu. Wzbogacone są one muzyką wykonaną przy pomocy wielu instrumentów akustycznych: harmonium, trąb sygnałowych, gajdy, fletów, drumli, instrumentów strunowych, bębna obręczowego, fortepianu i innych, z uwzględnieniem tradycji muzycznych basenu Morza Północnego i Bałtyckiego. Całość wzbogacają kobiece wokalizy. Muzyka została skomponowana przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego, którym pomagali Tomasz Radziuk, Jacek Puchalski i Aleksander Wilk.