stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spółdzielnia Goldex Poldex

W sobotę 18 i niedzielę 19 czerwca zapraszamy na dwudniowe spotkanie ze Spółdzielnią Goldex Poldex. Jej członkowie relokują się z krakowskiego Podgórza do Gdańska, aby na terenie Stoczni stworzyć bazę Goldexu.

Dokonają w tym celu zaimprowizowanej aranżacji kawałka niewykorzystywanej przestrzeni w pobliżu Instytutu Sztuki Wyspa oraz zaproponują kilka wydarzeń podobnych do tego, co zazwyczaj dzieje się w Goldexie (wykład i dyskusja, wspólne gotowanie, gra ekonomiczna, impreza, performans psa Pimpka). Baza GX będzie działać od godziny 14-tej w sobotę do 18-tej w niedzielę i przez cały ten czas będzie można w niej posiedzieć, porozmawiać wypić kawę lub piwo, zagryzając wyśmienitym podhalańskim oscypkiem, którego zapasy Goldex przywiezie ze sobą.

Goldex Poldex to pośredni produkt gorączki złota w czasach politycznej niestabilności, neokolonialnych wojen i zwyżkujących cen ropy. Zainspirowani pomysłem założenia polskiej kopalni złota na Madagaskarze, wytwarzali kolejne propozycje, w tym lokalną inicjatywę obywatelską: Spółdzielnię Goldex Poldex. To dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, nie mające wzorów, otwartej ku przyszłości i maniakalnie nowatorskiej - jest połączeniem baru, dzielnicowej świetlicy, hobbystycznej restauracji i galerii sztuki. Jest instytucją Pi sektora, istniejącą w ułamkowym, nie eksplorowanym wymiarze kulturowej produkcji, nie nastawionym ani na współprace z instytucjami publicznymi, ani na rynek sztuki. Jej jedynym celem jest walka z martwym czasem, o którego upływie przypomina merdający miarowo ogon kota.

Na Alternativach zbudują przestrzenny ekwiwalent Spółdzielni Goldex Poldex i zrealizują mini festiwal - kilka akcji, które tworzą dość dokładną mapę zagadnień którymi się zajmują.

W programie:

Sobota, 18 czerwca
14.00 - otwarcie bazy GX
17.30 - Solidarność - hipoteza komunistyczna. Powtórzenie referatu, który członkowie Goldexu wygłosili w 2010 roku na konferencji Idea komunizm - filozofia i sztuka zorganizowanej przez Alaina Badiou i Slavoja Żiżka w berlińskiej Volksbhune
19.00 - wspólne gotowanie i kolacja
20.30 - gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 1 - przedstawienie założeń i zasad gry.
21.00 - imprezka

Niedziela, 19 czerwca
12.00 - gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 2 - deliberacja
14.00 - wspólne gotowanie i brancz
15.30 - gra ekonomiczna Kulturalna Goldexkracja. Część 3 - realizacja