stat
Impreza już się odbyła

Spotkania wokół Klimaksu: Antropocen / Antropocień

Wydarzenie w ramach

Spotkania wokół Klimaksu: Antropocen / Antropocień
W jaki sposób wyzwolić świat spod dominującego spojrzenia człowieka? Czy opowieść może być receptą na zagrożenia, z którymi się mierzymy czy i jak może pomóc w ochronie ziemskiego życia? Jak przeformułować koncepcję praw człowieka, by podmiotowe prawa zostały zapewnione również innym istnieniom? W jakim sensie śmierć może być doświadczeniem jednoczącym?

w każdą sobotę (do 27.04), g. 11:00 - 12:30

O relacji człowieka z przyrodą, naszym wpływie na środowisko naturalne, o ludzkich i nie-ludzkich mieszkańcach Ziemi oraz o tym, co nas czeka w dobie kryzysu klimatycznego porozmawia Filip Springer z prof. dr hab. Ewą Bińczyk, autorką książki ,,Epoka człowieka. Retoryka i marazmu antropocenu" oraz dr Andrzejem Marcem, autorem książki Antropocień filozofia i estetyka po końcu świata (2021). Wydarzenie odbędzie się 27 października o godz. 18:30 w Muzeum Emigracji w Gdyni oraz online.
Miejsce spotkania: Magazyn Tranzytowy (koło Globusa)

Rozmowa tłumaczona na Polski Język Migowy
Spotkanie będzie transmitowane na muzealnym kanale YouTube: https://youtu.be/dlS3ZSd0KGk

***
Prof. dr hab. Ewa Bińczyk - pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN i Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018).

Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z 20 książek do czytania w XXI wieku (Lista Międzynarodowego Czytania akcji Polityki i Teatru Studio, wrzesień 2019). W 2021 roku książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer).
Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika Polityka Zostańcie z nami (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). W sierpniu 2021 współprowadząca seminarium na Forum Europejskim w Alpbach.

Andrzej Marzec filozof, krytyk filmowy, redaktor Czasu Kultury, kurator cyklu filmowego Krótkie spięcia w poznańskim Pawilonie. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, ciemnej ekologii oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności (2015) oraz nominowanej do nagrody Identitas: Antropocień filozofia i estetyka po końcu świata (2021).

Filip Springer - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.
***
Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej Klimaks otwartej do 31 października. Dowiedz się więcej: https://polska1.pl/klimaks-wystawa-czasowa/
***
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.