stat
Impreza już się odbyła

Spotkania wokół Klimaksu: o przyrodzie w mieście

Wystawa Klimaks to nowe spojrzenia na relacje między środowiskiem naturalnym a człowiekiem. Opowiada o doświadczaniu odmienności przyrody przez polskich osadników migrujących do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku.

lis 24

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 1-20 zł
gru 8

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Rarusz Miasta, Długa 46/47
bilety 60 zł
ulgowy 50 zł
przedsprzedaż 35 zł
Jaka jest nasza relacja z przyrodą? Czy żyjąc w betonowych miastach mamy z nią jeszcze kontakt? Czy współczesna architektura miejska sprzyja życiu w zgodzie z naturą? Czy proekologiczne rozwiązania w projektowaniu są wdrażane w miastach, w których żyjemy? Jaki potencjał drzemie w miejskich nieużytkach i czym jest czwarta przyroda?

O współczesnym doświadczaniu przyrody w mieście, znaczeniu i roli roślin oraz miejskim aktywizmie porozmawiają Kasper Jakubowski, Jan Mencwel i Magdalena Milert. Dyskusję poprowadzi Filip Springer.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy.
Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube: link wkrótce

Kasper Jakubowski - pomysłodawca, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę, zajmującej się edukacją ekologiczną dzieci i rodzin w przyrodzie miasta. W swoich badaniach zajmuje się problematyką nieużytków i adaptacją czwartej przyrody na nowe kategorie parków miejskich, udostępnieniem terenów przyrodniczych w miastach na cele edukacji ekologicznej.

Jan Mencwel - animator kultury, aktywista, publicysta, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, ruchu miejskiego działającego od 2013 r. autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta" wydanej w 2020 r. przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Magdalena Milert - absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, Urbanistka. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii i przestrzeni. Brzmi nudnie? Niesłusznie. Merytoryczna wiedza przeplatana memami potrafi być bardzo wciągająca!

Filip Springer - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce.

***
Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej Klimaks otwartej do 31 października. Dowiedz się więcej: https://polska1.pl/klimaks-wystawa-czasowa/

***
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.
Pokaż mniej