Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu wykładów otwartych "Spotkania z historią" zaprasza na promocję książki "Druga wojna światowa w pamięci kulturowej w Polsce i w Niemczech. 70 lat później (1945-2015)" pod redakcją Jerzego Kałążnego, Amelii Korzeniewskiej, Bartosza Korzeniewskiego.
13 kwietnia 2016 r. (środa), godzina 17.00
Hotel Scandic w Gdańsku,
Podwale Grodzkie 9
W spotkaniu wezmą udział Autorzy: Amelia Korzeniewska i Bartosz Korzeniewski
Moderator: Piotr M. Majewski - zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej
W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.
Wstęp wolny
Projekt wydawniczy poznańskich naukowców to interesująca i pożyteczna próba przeglądu aktualnej i ważnej problematyki wizerunku II wojny światowej w pamięci zbiorowej kształtowanej przez teksty kultury w Polsce i w Niemczech. W realizacji projektu uczestniczyli także niemieccy badacze pamięci kulturowej, co umożliwiło zaprezentowanie punktów widzenia dwóch zaangażowanych w wydarzenia społeczeństw.
Zamieszczone w tomie artykuły odwołują się do starannie dobranych, bogatych źródeł. Oczywiście, nie mogą bazować na wszystkich dostępnych materiałach, jest ich bowiem zbyt wiele, lecz trafnie dobrane przykładowe dzieła literackie i filmowe oraz ekspozycje muzealne pozwalają na wnikliwą analizę kształtujących się od 25 lat postaw wobec przeszłości, kreślenie ich typologii i przemian.
dr hab. Stefan BednarekKsiążka lokuje się w nurcie badań eksplorujących w perspektywie porównawczej zjawiska występujące we współczesnej kulturze polskiej i niemieckiej. Autorzy podjęli ważny temat wzbogacając tym samym refleksję nad polsko - niemieckimi relacjami w zakresie pamięci zbiorowej, napisali tom zwarty i syntetyczny, niosący wiele szczegółowych informacji, ale też mający ambicję syntezy wybranych aspektów polskiej i niemieckiej pamięci kulturowej ostatnich dekad. Jest to praca pożyteczna i stymulująca - skłania do dyskusji, stanowi źródło inspiracji i nowych pytań badawczych.
dr hab. Piotr Tadeusz Kwiatkowski