stat
Impreza już się odbyła

Spotkania z książką. Kasper Bajon - Fuerte

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Kasperem Bajonem poświęcone jego najnowszej książce Fuerte". Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.

w każdą sobotę (do 27.04), g. 11:00 - 12:30

wrz 13-15

piątek - niedziela, g. 10:00 - 17:00

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, w holu Dworca Morskiego, ale będzie można je też oglądać online. Widzów transmisji zachęcamy do zadawania pytań na czacie!

Link do streamingu:
https://youtu.be/NViVntXsle0

Osoby biorące udział w spotkaniu offline prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem Muzeum: https://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/zmiany-w-regulaminie-zwiedzania

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako wakacyjny raj", choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.

Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.

Kasper Bajon (ur. 1983) pisarz, poeta, filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał trzy powieści i trzy tomy poetyckie. Wiersze i prozę publikował także m.in. w Gazecie Wyborczej", Dwutygodniku", Twórczości", Śląsku", Kontekstach", Wyspie", Ricie Baum" oraz Więzi". Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego debiutancki film Via Carpatia (2018), który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze.

Joanna Wiśniowska dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą. Publikuje w Wysokich Obcasach.