stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie: Filip Springer - Wokół książki Źle urodozone. Reportaże o architekturze PRL

Ukryte piękno architektury PRL wzięło się z odwagi architektów, śmiałości urbanistów i zręczności robotników. W kakofonii stylistycznej dzisiejszych ulic, najpiękniejsze budynki PRL stanowią dysonans, natrętnie przypominając, że architektura - nawet w czasach niewoli ideologicznej - bywała wolna.

gru 7

sobota, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Biurowiec Argon, Al....
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 45 zł
gru 8

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Rarusz Miasta, Długa 46/47
bilety 60 zł
ulgowy 50 zł
przedsprzedaż 35 zł
W momencie, gdy zniknęło niemal w całości "miasto Stocznia" w Gdańsku (z przepięknym budynkiem biura konstrukcyjnego przy ul. Jana z Kolna) porozmawiamy o tym z Filipem Springerem, dziennikarzem i fotografem.

Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii - archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.

Jak pisze autor, "książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał".
- źródło: wydawnictwo Karakter

Książka jest pokłosiem projektu Źle urodzone (zle-urodzone.pl), którego współautorem jest architekt, Marek Woźniczka

Filip Springer - (ur. 1982) — reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i i lokalnymi. Publikował między innymi w "Polityce", "Rzeczpospolitej", "Przekroju, "Newsweeku", "Wysokich Obcasach". W 2011 roku wydał pierwszą książkę reporterską - entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i czytelników Miedziankę. Historię znikania (Czarne 2011). filipspringer.com

Organizatorzy spotkania: Europejskie Centrum Solidarności oraz Miasto Sopot (w ramach festiwalu Literacki Sopot)