stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po wakacyjnej przerwie wracamy z nową odsłoną cyklu spotkań ,,Morska Planeta. Wydarzenia są kontynuacją interdyscyplinarnego projektu współtworzonego z partnerem Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, rozpoczętego w 2023 roku. Ich główną ideą jest stwarzanie w miejscu, takim jak galeria sztuki, przestrzeni do rozmowy na styku różnych, pozornie oddalonych od siebie tematycznie dyscyplin oraz pokazanie sztuki, jako dziedziny, wchodzącej z nimi w dialog. Dotychczas odbyło się siedem spotkań, które dotyczyły zjawisk, związanych ze środowiskiem przyrodniczym Morza Bałtyckiego, takich jak, np. przestrzeń, fale, kolor i światło, powietrze, piasek. Owocem spotkań stały się dwie wizyty studyjne w formie rejsów statkiem badawczym IO PAN Oceania, w których udział wzięły prelegentki i artystki: Diana Lelonek i Agnieszka Brzeżańska.

sty 26

niedziela, g. 13:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
Inspiracją tematów nadchodzących spotkań jest ocena wartości zjawisk związanych z morzem, do których zaliczają się dobra i usługi ekosystemowe. Należą do nich również usługi społeczno-kulturowe Bałtyku, przejawiające się w relacji człowiek-morze. Antropocentryczny charakter nowych zagadnień stwarza doskonałe pole do wypowiedzi naukowców i osób reprezentujących nie przyrodnicze dziedziny nauki. Ich udział wspiera Uniwersytet Gdański, który stał się nowym partnerem projektu Morska Planeta, z czego jesteśmy dumni.

Najbliższe spotkanie Dziedzictwo odbędzie się w czwartek 19.09 o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Będziemy gościć artystę Kubę Bąkowskiego, dr Martę Grzechnik z Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz prof. Jana Marcina Węsławskiego z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Zachęcamy do zapisania sobie w kalendarzu tej daty oraz terminów pozostałych spotkań zaplanowanych na ten rok (informacja poniżej).

Mamy nadzieję, zobaczyć się również z Państwem!

Kuba Bąkowski jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2001). Jego praktyka artystyczna łączy zagadnienia z różnych dziedzin nauki, technologii, antropologii, historii naturalnej i sztuki co znajduje odbicie w eksperymentalnych w charakterze działaniach w obszarze fotografii, rzeźby i multimediów. Bąkowski tworzy również instalacje i programowane obiekty kinetyczne. Współpracuje z naukowcami, inżynierami i konstruktorami. W jego projektach współczesna rzeczywistości to miejsce, w którym nasza percepcja kształtuje się w zderzeniach ze zjawiskami przenikania się i współistnienia pozornie przeciwstawnych porządków. Kuba Bąkowski prezentował swoje prace w Galerii Foksal, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Museé dArt Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, Palazzo delle Arti Napoli, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, MOCAK w Krakowie. Był stypendystą MKiDN, Narodowego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawy, Trust for Mutual Understanding, Creative Scotland oraz Canada Council for the Arts.

dr Marta Grzechnik jest adiunktką w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jest historyczką zajmującą się badaniami nad historią XX wieku regionu Morza Bałtyckiego i Europy północno-wschodniej, historią regionalną, historią historiografii, historią kolonializmu. Stopień doktora w dziedzinie historii i cywilizacji uzyskała w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, we Włoszech w 2010 roku. W latach 2018-2019 była stypendystką German Kennedy Memorial Fellowship w Center for European Studies na Uniwersytecie Harvarda, USA. W latach 2012-2016 była stypendystką w Interdyscyplinarnej Grupie Badawczo-Szkoleniowej Baltic Borderlands na Uniwersytecie w Greifswaldzie w Niemczech. Jej publikacje obejmują: Regional histories and historical regions. The concept of the Baltic Sea region in Polish and Swedish historiography (Frankfurt: Peter Lang, 2012) oraz Beyond the Sea. Reviewing the Manifold Dimensions of Water as Barrier and Bridge, wspólna redakcja z Hetą Hurskainen (Kolonia: Böhlau Verlag, 2015).

Prof. Jan Marcin Węsławski absolwent pierwszego rocznika kierunku Oceanografia na UG w 1979r, ekolog morski, od 2000r profesor tytularny. Specjalizuje się w różnorodności biologicznej i jej powiązaniach z klimatem, ostatnio również zajmuje się relacjami człowiek-ekosystem morski. Autor ponad 150 międzynarodowych publikacji, spędził ponad 45 miesięcy na wyprawach polarnych i morskich w Arktyce od Rosji, przez Svalbard, Grenlandię i Kanadę. Od 2018r dyrektor Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Mąż, ojciec, dziadek, hobby to pływanie canoe i tradycyjne łucznictwo.

Harmonogram spotkań:
WRZESIEŃ: 19.09 (CZWARTEK), g. 18.0
PAŹDZIERNIK: 24.10 (CZWARTEK), g. 18.00
LISTOPAD: 14.11 (CZWARTEK), g. 18.00
GRUDZIEŃ: 12.12 (CZWARTEK), g. 18.00

Partnerzy:
IO PAN Sopot, Uniwersytet Gdański
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot