stat
Wydarzenie już się odbyło

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Bogumiłą Żongołłowicz i promocję jej najnowszej książki "Konsul".

Spotkanie odbędzie się w sali American Corner, Targ Rakowy 5/6 (wejście główne, parter).
Podczas spotkania będzie można kupić książkę "Konsul" w promocyjnej cenie.

"Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego" to mocno spóźniona książka. Ukazuje się w pół wieku po śmierci jej bohatera, zupełnie zapomnianego, pomimo niezaprzeczalnych zasług. Dziennikarz, krytyk muzyczny i honorowy konsul generalny RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim. Hollywoodzki aktor i sekretarz Jana Ignacego Paderewskiego. Bratanek znakomitego pedagoga i kompozytora Zygmunta Noskowskiego. Znawca i wielki miłośnik opery.
Bogumiła Żongołłowicz podjęła się tytanicznej pracy, aby wydobyć jego postać z niepamięci. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych odtworzyła  życiorys nieprzeciętnego człowieka. Jej staraniem na miejscu pochówku konsula, po kilkudziesięciu bezimiennych latach, pojawiła się płyta nagrobna z jego nazwiskiem. Władysław Noskowski, który w latach trzydziestych XX wieku z godnością reprezentował Państwo Polskie w Australii, a jednocześnie lojalny obywatel kraju osiedlenia, doczekał się należnego uznania.

Bogumiła Żongołłowicz (ur. 9 XI 1955 r. w Słupsku) - dziennikarka, poetka, pisarka, dokumentalistka, edytorka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (1978). Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (1984) i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (1988). Pracowała w szkolnictwie i prasie regionalnej na Pomorzu. Kierownik słupskiego oddziału "Gońca Pomorskiego", współpracownik Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach ,,Głosu Pomorza". Jest autorką kilku książek: Lato w Surrey (1984); Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów (1999), Śmierci nie moje (2002), Kabaret Literacko-Satyryczny "Wesoła Kookaburra" (2004), O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka (2007), Jego były "Czerwone maki"(2010) oraz kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in. w "Kulturze" (Paryż), "Nowym Dzienniku" (Nowy Jork), "Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza" (Londyn), "Polityce" (Warszawa). Zajmuje się badaniem losów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Współpracuje z redakcjami Polskiego Słownika Biograficznego i Australian Dictionary of Biography oraz Radiem SBS. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.