stat
Wydarzenie już się odbyło

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i redakcja dwumiesięcznika literackiego "Topos" zapraszają na spotkanie autorskie z poetą, publicystą i krytykiem sztuki Maciejem Mazurkiem.

sty 23

czwartek, g. 17:00 - 18:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
lut 8

sobota, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Janusz Kapusta - znany malarz, scenograf i rysownik współpracujący m.in. z "The New York Times", "Wall Street Journal", "Washington Post", "Boston Globe", "Graphisem", "Printem" i "Rzeczpospolitą".

Na Wiersze na Piętrze wokół ostatnio wydanej książki M. Mazurka "O sztuce. Krytyka, teoria, rozmowy" zapraszamy w poniedziałek, 29 maja br. o godz. 18.00 do sali na piętrze Dworku. Wstęp wolny.

O najnowszej książce Macieja Mazurka "O sztuce. Krytyka, teoria, rozmowy" pisze Janusz Kapusta, rysownik, malarz scenograf: "Ta książka to mądra obrona suwerenności artysty i sztuki, w czasach wielkiej gry pozorów. Sztuki bowiem warto bronić. Bo tak naprawdę tylko ona nadaje nam człowieczeństwo i godność. Jeśli czytelnik tej książki nie zgodzi się z rozsądnym i logicznym spojrzeniem Macieja Mazurka, zostaje z kolei zmuszony do tego, aby logicznie i rozsądnie uzasadnił, dlaczego się nie zgadza."

"Być może nie ma rzeczy bardziej zafałszowanej współcześnie niż rola i status artysty oraz sztuki. Malarz, poeta i krytyk, Maciej Mazurek niezwykle przenikliwie odsłania sprzeczności w postrzeganiu tych zjawisk. Wskazuje paradoks kultu artysty w społeczeństwie egalitarnym, które kształtują nie rozpoznawalne dla niego siły. Czytajmy Mazurka, aby rozumieć jak funkcjonuje to, co dziś nazywamy sztuką" - Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta.

Maciej Mazurek (1963) - krytyk sztuki, poeta, malarz, publicysta. Ukończył liceum plastyczne, polonistykę i historię powszechną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na Uniwersytecie Artystycznym, Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był członkiem redakcji "Arteonu", "Czasu kultury" i "Zeszytów Karmelitańskich" a także redaktorem naczelnym "Kuriera Czytelniczego". Publikował m.in. w "Znaku", "Życiu", "Dzienniku", "Arcanach", "Tygodniku Powszechnym", "Wprost", "Do rzeczy", "Rzeczypospolitej". W latach 2006-2011 pełnił funkcję redaktora w TVP Kultura, od 2012 do 2015 roku był redaktorem naczelnym kwartalnika "Arttak -Sztuki Piękne". Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, wielu esejów o sztuce, omówień, recenzji i wywiadów oraz monografii "Mierzejewscy". Wraz z Agatą Ławniczak wydał książkę - zbiór rozmów pt. "Kilkunastu gniewnych ludzi". Aktualnie autor i wydawca programu publicystycznego "Lustra" w TVP3 Poznań i Członek Rady Programowej Kongresów "Polska Wielki Projekt". Publikuje m.in. na portalu "wPolityce.pl", portalu "Teologii Politycznej" i w "Gazecie Polskiej Codziennie". Autor kilku tomów poezji: "Niejasna obietnica odmiany losu" (1989), "Poezja, filozofia i sposoby zabijania ryb" (1996), "Światła nad rzeką" (2010), "Nadchodzi burza" (2016)".