Zapraszamy na inaugurację kolejnego sezonu spotkań w ramach cyklu Miasto 2050. Tym razem porozmawiamy o alternatywach dla obecnego porządku społecznego i ekonomicznego. Gościnią będzie Urszula Jabłońska, autorka książki "Światy wzniesiemy nowe".
Po rozmowie odbędzie się pierwsze spotkanie dyskusyjnego Klubu Wymiany Myśli, na którego serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest tematyka współczesnych wyzwań dla społeczeństwa oraz wizjonerskich pomysłów na stawianie im czoła.
"Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy - tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich "komuny" (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo "społeczności utopijne" (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo "społeczności" (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu."
Urszula Jabłońska - reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskiem i Polskiej Szkoły reportażu. Publikuje m.in. w "Piśmie. Magazynie opinii", "Dużym Formacie" i "Wysokich Obcasach". Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach: Walka jest kobietą (2014), Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie (2015) i Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award 2019. Autorka dwóch książek reporterskich: Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii (2017) i Światy wzniesiemy nowe (2021).
Prowadzenie:
Natalia Soszyńska - creative copywriterka i promotorka czytelnictwa. Prowadzi Gdański Klub Książki, pracuje przy organizacji festiwali literackich (Literacki Sopot 2016-2019, Gdańskie Targi Książki), Jest podwójną laureatką konkursu zorganizowanego przez Dom Kultury w Łodzi "Dekameron 2020" na opowiadanie. Zdobyła European Design Award 2019 i DNA Paris Award za pracę kreatywną w projektach z gdańskim TOFU Studio. Łączy literaturę z marketingiem, książki z reklamą.
Miasto 2050Tak oto dystopijne wizje twórców science-fiction stają się częścią naszej rzeczywistości. Pandemia, katastrofa klimatyczna, kryzys uchodźczy... Wygląda na to, że dzień po dniu pogłębiają się dołki, w które już wpadliśmy, lub pojawiają kolejne. Statystyki nie oferują pocieszenia, wskazując choćby na znaczny wzrost zachorowalności na depresję, a media - wyjątkowo zgodnie - głoszą przekaz: BĘDZIE GORZEJ.
No, dobrze, co jednak, gdyby mogło BYĆ LEPIEJ...?Poddanie się obezwładniającym czarnym myślom to początek końca. Dlatego wychodzimy z propozycją innego spojrzenia: owszem, przeszłości nie da się zmienić, i tak, borykamy się obecnie z szeregiem problemów, ale przecież nasze jutro jest wciąż w budowie.
Nowa odsłona cyklu Miasto 2050, wyciągając wnioski z otaczającej nas rzeczywistości, spojrzy śmiało w przyszłość. Skupimy się na przybliżeniu przekroju innowacyjnych zjawisk i pomysłów na rozwiązanie istniejących problemów. Omówimy wizjonerskie idee, nowe technologie i wynalazki adresujące różne elementy naszej rzeczywistości. W myśleniu o świecie, mieście i otoczeniu wyjdziemy od analizy istniejących wyzwań po to, by skupić się na możliwości wprowadzania innowacyjnych zmian. Słowo "dystopia" po grecku oznacza "złe miejsce". Podczas kolejnych spotkań cyklu Miasto 2050 postaramy się skupić na poszukiwaniu dróg do miejsc lepszych. I do lepszych czasów.
Wydarzenie odbędzie się w sieni IKM.