Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską Filia Gdańska Gdańsk Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską

Zapraszamy na spotkanie ze Sławiną Kosmulską, autorką wydanej biografii swojego ojca, Lecha Bądkowskiego pt. "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego".

Z okazji przypadającej 24 stycznia br. setnej rocznicy urodzin wielkiego Pomorzanina Lecha Bądkowskiego (1920-1984), pisarza, dziennikarza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego, dwie regionalne instytucje zajmujące się promocją literatury pomorskiej - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - wydały o nim książkę pióra jego córki, Sławiny Kosmulskiej.

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie S. Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza notatka dla SB pochodzi już z 1956 r.! Ostatnie powstały po... jego śmierci. Co ciekawe, w opinii córki Bądkowskiego Służba Bezpieczeństwa znacznie trafniej oceniała rolę jej ojca w życiu społecznym i politycznym Gdańska i Pomorza niż jego współpracownicy i przyjaciele!

Sławina Maria Kosmulska, z d. Bądkowska, urodziła się w Gdańsku w 1953 r. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego i Politechniki Gdańskiej - Wydziału Budownictwa Lądowego (w czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezeska klubu studenckiego Pomorania). W latach 80. i 90. w NSZZ "Solidarność" i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Jako inżynier przez lata pracowała w biurze projektów. W 1994 r. dodatkowo zajęła się wyceną obiektów i nieruchomości, od 1998 r. jest biegłą sądową. Od 2007 r. współpracowała z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą, w których prowadziła zajęcia z wyceny nieruchomości. Aktywna w organizacjach zawodowych. Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku "C.H Beck Nieruchomości" i innej prasie branżowej, zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Do dzisiaj czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami). Ma męża Sławomira i dwoje dorosłych dzieci: Miłosławę i Macieja Barnima. Jej pasje to literatura, kino i psychologia społeczna.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego".