stat

23 maja, w piątek, w godzinach 17:30-19:00 w sali kinowej Helios w Forum Gdańsk, odbędzie się wyjątkowe, bezpłatne wydarzenie skierowane do rodziców pt. "Spotkanie w kinie o Rodzinie". Tematy poruszane podczas spotkania będą dotyczyć m.in. uzależnień wśród młodzieży, rozpoznawaniu sytuacji kryzysowych, odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz budowania relacji na linii rodzice - dzieci, opartych na dialogu i zaufaniu.

AGENDA SPOTKANIA:
1| TEMAT: Uzależnienie - kiedy zacząć się niepokoić
Prelegent: Agnieszka Pilecka, terapeutka, Punkt Informacyjno-Konsultacyjny PIK Fundacji FOSA

2| TEMAT: Sytuacje kryzysowe jako realne zagrożenie - rozpoznanie i pomoc
Prelegent: Przedstawiciel Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR

3| TEMAT: Odpowiedzialność prawna nieletnich i nie tylko - czyny karalne, przejawy demoralizacji
Prelegent: Przedstawiciel Policji - Komenda Miejska Policji Gdańsk

4| TEMAT: Relacja Rodzic - Dziecko, w poszukiwaniu dobrej współpracy na zasadzie Dialogu Motywacyjnego
Prelegenci: Grzegorz Neumann, "Młodzież w Centrum", Dastin Suski, Wiceprezes Zarządu Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA"

Kontynuacja działań z myślą o rodzinie i młodzieży



"Spotkanie w kinie o Rodzinie" to naturalna kontynuacja działań realizowanych w ramach programu "Młodzież w Centrum" we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA". W Forum Gdańsk na co dzień prowadzone są liczne działania mające na celu wsparcie i aktywizację młodzieży w celu zapobiegania zachowaniom niebezpiecznym. Spotkanie jest kontynuacją organizowanych w Forum w poprzednich latach debat społecznych z udziałem uczniów i ekspertów, realizowanych też w centrach handlowych CH Platan w Zabrzu oraz CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Młodzież aktywnie uczestniczy w rozmowach m.in. o cyberprzemocy, uzależnieniach i prawach dziecka w internecie. Frekwencja, około 200 osób w każdej debacie, zaangażowanie uczestników oraz ogromne zainteresowanie tematami pokazały, jak bardzo tego typu wydarzenia są potrzebne.

Nadchodzące wydarzenie ma charakter otwarty, bezpłatny i jest adresowane do wszystkich rodziców i opiekunów, którzy chcą lepiej zrozumieć zagrożenia przed jakimi stają ich dzieci, oraz nauczyć się, jak skutecznie wspierać je w codziennych wyzwaniach.

Eksperci, którzy wiedzą, jak rozmawiać o najtrudniejszych tematach



Spotkanie zostanie podzielona na cztery bloki tematyczne. Każdy z nich poprowadzi doświadczony specjalista, który na co dzień pracuje z młodzieżą i rodzinami w kontekście kryzysów, uzależnień i problemów wychowawczych.

Spotkanie otworzy Agnieszka Pilecka - terapeutka, z Punktu Informacyjno-Konsultacyjny PIK Fundacji FOSA, która podejmie niełatwy temat uzależnień wśród młodzieży. Skupi się m.in. na tym, jak rozpoznawać symptomy uzależnienia i jak reagować, gdy zauważymy niepokojące sygnały.

Następnie Przedstawiciel Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR), opowie o rozpoznawaniu sytuacji kryzysowych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla młodzieży i skupi się na pokazaniu rodzicom, jak mogą działać prewencyjnie i pomagać.

W kolejnym bloku, o aspektach prawnych opowie przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Przedstawi konsekwencje prawne, jakie mogą spotkać osoby nieletnie w kontekście uzależnień i zachowań ryzykownych. Jego wystąpienie ma pomóc rodzicom zrozumieć, jak prawo chroni dzieci, ale też jakie obowiązki mają rodzice w kontekście zachowań ich dzieci.

Grzegorz Neumann - pomysłodawca programu "Młodzież w Centrum" oraz Dastin Suski, Wiceprezes Zarządu Fundacji FOSA - przedstawią narzędzia dialogu motywacyjnego w relacji rodzic-dziecko. Ich wystąpienie ma być inspiracją do budowania codziennego porozumienia, które może chronić przed eskalacją problemów.

Wspólna rozmowa zamiast milczenia
Po wystąpieniach prelegentów zaplanowano otwartą dyskusję z udziałem publiczności. Tym samym rodzice nie tylko wysłuchają ekspertów, ale również będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu poprzez zadawanie pytań czy też dzieląc się swoimi doświadczeniami. Jak pokazuje doświadczenie - przestrzeń do rozmowy jest kluczowa - zarówno dla młodych ludzi, jak i ich opiekunów.

Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiego, autorskiego programu społecznego "Młodzież w Centrum" NEPI Rockcastle, właściciela 16 centrów handlowych w Polsce. Jego celem jest aktywizacja młodzieży, wsparcie w budowaniu relacji opartych na szacunku oraz poczucia własnej wartości i motywacji do działania, a przez to zapobieganie depresji oraz zdarzeniom niebezpiecznym z udziałem młodzieży.
maj 19

poniedziałek, g. 17:30 - 22:30

Wstęp wolny
maj 27

wtorek, g. 11:00

Online
bilety 29 zł