stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie wokół biografii "Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego" Opinie (4)

4 września o godz. 18:00 na Scenie Teatralnej w Domu Technika, ul. Rajska 6 w Gdańsku odbędzie się dyskusja wokół książki "Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego" Bożeny Aksamit i Piotra Głuchowskiego. W spotkaniu wezmą udział: Piotr Głuchowski oraz Bogdan Borusewicz, poprowadzi je Karolina Lewicka.

sty 10

piątek, g. 18:00

bilety 180 zł

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona ilością miejsc siedzących.
Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Agora 14 sierpnia br.

O książce:
"Znakomicie napisana, niezwykle wstrząsająca i do bólu prawdziwa, biograficzna opowieść o prałacie Henryku Jankowskim, jego mrocznej stronie i grzechach. Autorzy "Uzurpatora" ostatecznie rozprawiają się z fałszywym mitem "niezłomnego kapelana Solidarności" oraz "pobożnego kapłana", który wzniesiony został na kłamstwie i pysze za przyzwoleniem wszystkich tych, którzy znali prawdę ale przez lata milczeli. To oni przyczynili się do zbudowania legendy Prałata, czyniąc go nietykalnym. W imię różnych doraźnych korzyści, potrzeb i układów hierarchowie, politycy i ludzie wymiaru sprawiedliwości byli ślepi na to co robił i co działo się wokół proboszcza parafii Św. Brygidy w Gdańsku. Właśnie dlatego żyjący w świecie przepychu i deprawacji Henryk Jankowski mógł czuć się bezkarny. Ta książka wywoła burzę, gdyż wciąż wiele osób nie chce dopuścić do siebie prawdy woląc kultywować w swoich głowach nieprawdziwy mit". - Tomasz Sekielski

"Bóg strzegł, że to nie Mel Gibson sportretował prałata Jankowskiego, tylko duet Aksamit-Głuchowski - bez retuszu, ze zrozumieniem, bez usprawiedliwienia. To nie tylko opowieść o wzlocie i upadku kapelana ,,Solidarności'', ale o Kościele i Polsce za komuny i za wolności, a więc także o nas samych. Fascynująca". - Adam Szostkiewicz

Od wydawcy:
W latach 80. ksiądz Henryk Jankowski był bohaterem Polaków. Jego kazania Gdańszczanie przegrywali z kasety na kasetę - jak pieśni Jacka Kaczmarskiego - i handlowali nimi na targowisku. Poważni ludzie stawiali go obok Piotra Skargi i Jerzego Popiełuszki. Podawali mu ręce, a nawet się z nim ściskali wielcy tego świata: księżna Anna z Windsorów, senator Edward Kennedy, Margaret Thatcher. 
Gdy mu się powodziło, był szczodry. Brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli.

Jednocześnie panowała zmowa milczenia wokół tego, co się dzieje na plebanii kościoła Świętej Brygidy, choć to, że prałat prowadzi drugie życie, było powszechnie wiadome. Ta zmowa jest tematem niniejszej książki. Tak samo jak kapłan, który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził. I który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty, by umrzeć w samotności i w biedzie.

O Autorach:
Bożena Aksamit
- reportażystka z Trójmiasta, pisarka, z wykształcenia oceanograf. Była graficzką i autorką w gdańskim oddziale "Wyborczej". Publikowała w "Dużym Formacie", "Magazynie Świątecznym" i "Wysokich Obcasach". Jej ostatni reportaż - "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?" - wstrząsnął opinią publiczną. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za napisaną wspólnie z Piotrem Głuchowskim "Zatokę świń" (najlepsza książka w plebiscycie MediaTory 2016). W 2015 roku ukazała się jej książka o legendarnym transatlantyku "Batory". Zmarła 1 lutego 2019 roku w trakcie pracy nad "Uzurpatorem".

Piotr Głuchowski - z wykształcenia konserwator zabytków, z zawodu redaktor związany od 1990 roku z "Wyborczą". Reportażysta, laureat konkursu Grand Press i innych. Autor i współautor książek, w tym kryminałów i bestsellerów: "Imperator. Ojciec Tadeusz Rydzyk", "Karbala", "Sługi Boże", "Nic co ludzkie" - powieści inspirowanej scenariuszem filmu "Kler". W przygotowaniu ma thriller szpiegowski "Ukryta gra". Urodzony w Warszawie, mieszkał kolejno m.in.: w Toruniu, Sopocie i w stolicy, teraz - na kujawskiej wsi. Po śmierci Bożeny Aksamit ukończył "Uzurpatora".