W przeddzień koncertu duetu SIKSA zapraszamy na spotkanie z Alex Freiheit wokół książki pt. ...a diablica gruchnie basem. Spotkanie poprowadzi Wera Morawiec.
..a Diablica gruchnie basem duetu SIKSA to punkowe libretto i rozpisana na głosy, squeerowana legenda. Czas i miejsce zdarzeń to jednak zdecydowanie bardziej zawsze i wszędzie, niż nigdy i nigdzie. W okolicznościach powstania mitycznego GWIEZDNA poznajemy dziewczynkę-diablinkę, która nie potrafi się wysłowić. Bohaterka nie ustaje jednak w próbach. Dokonuje kolejnych przeobrażeń, do swojej opowieści wciągając zastępy diabelskich gzubów i herstoryczek. a Diablica gruchnie basem to subwersywna opowieść o przejmowaniu narracji i tworzeniu własnego języka, który wymyka się regułom i wprowadza ożywczy chaos języka, który do rytmu potrafi skakać. Od początku 2023 roku tekst wykonywany jest performatywnie podczas koncertów SIKSY. To, co nieuchwytne podczas koncertowego piekła, w formie dwujęzycznej, papierowej publikacji wybrzmiewa w nowych i zaskakujących rejestrach.
SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej oraz tańca współczesnego, a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by tworzyć własną drogę. Sięga czasem do wspomnień z dzieciństwa, innym razem opiera się o bajki i legendy, czy wreszcie rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to, co osobiste spotyka się z politycznym a to, co niewypowiedziane z tym, co wykrzyczane.
SIKSA zagrała ponad 300 koncertów w całej Europie, od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale. Książkę zilustrował Łukasz Przytarski (Luki) - tancerz, performer, rysownik, twórca niezależny. Absolwent londyńskiej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Występował na wielu scenach międzynarodowych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Singapurze oraz w licznych teatrach europejskich takich jak Sadlers Wells w Londynie, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Teatro Argentina w Rzymie, Onassis Stegi w Atenach, Opéra de Monte-Carlo w Monako czy Opera Królewska w Sztokholmie. Współpracował z twórcami teatru, filmu oraz innych dziedzin sztuki, m.in. z Dimitrisem Papaioannou (Transverse Orientation), Krzysztofem Warlikowskim (Francuzi), Claudem Bardouil (Exhausted/Wyczerpani), Mariuszem Trelińskim (Król Roger), Agnieszką Holland (Mr. Jones), Jackiem Poniedziałkiem (Kotka na gorącym blaszanym dachu), Krzysztofem Garbaczewskim (Madrigal Opera), Krzysztofem Grajperem (Home), Vivien Wood (Exile), Fotisem Nikolaou (Elektra), Danielem Ramos Obregón (Outrospection). W swojej twórczości łączy ruch z rysunkiem i fotografią.
a Diablica gruchnie basem to już druga współpraca Lukiego z duetem Siksa po wydaniu ilustrowanej publikacji Cudowne i Pożyteczne w 2021 roku.
Książkę wydała feministyczno-queerowa inicjatywa GIRLS AND QUEERS TO THE FRONT założona przez Agatę Barbarę Wnuk i Aleksandrę Kamińską. Girls and Queers to the Front działa w Warszawie od 2015 roku i organizuje koncerty, warsztaty, performensy i dyskusje, prowadzi audycję i wraz z Magdaleną Rzepecką wydaje zina. Od 2021 roku, razem z redaktorką Marią Halber, działa również jako queerowe niezależne wydawnictwo. Dotychczas ukazały się: Próba wyjścia z brzucha / Próba wejścia do brzucha Adu Rączki i Zof ki Kofty, ACABADŁO z pieca spadło Łai Szkło i Alin Szewczyk, Udawanie ludzi Mai Demskiej z ilustracjami Filipki Rutkowskiej, Marzenie o byciu poziomką Ani Ziębińskiej z ilustracjami Apolline Sigrist. Głównym celem Girls and Queers to the Front jest budowa społeczności dziewczyn, kobiet, osób niebinarnych, trans i queer dostępnej, inspirującej i wspierającej. @girlstothefront_
Spotkanie poprowadzi Wera Morawiec - psycholożka i kuratorka sztuki. Urodzona w Katowicach w 1985, mieszkająca od prawie 40 lat w Polsce lub okolicach. Działa w kolektywie noks, który m.in. w Sopocie organizował jednonocne galerie sztuki współczesnej ON Public Gallery. Matka-założycielka grupy roboczej Plenum Osób Opiekujących Się zajmującej się tematami troski i pracy opiekuńczej w świecie artworldu. Jej teksty można znaleźć w zinie "nie widać mnie" oraz w magazynach poświęconych sztuce, m.in. The Sole Adventurer, Blok Magazine, Magazyn RTV lub na stronie noks.info. Współpracuje z Festiwalem Literacki Sopot, lubi rozmawiać i słuchać.