stat
Impreza już się odbyła

Legenda kina i teatru, aktor i reżyser - Andrzej Seweryn będzie gościem Biblioteki Manhattan! Zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone biografii aktora "Andrzej Seweryn. Ja prowadzę".

Są takie postaci, które mogłyby swoim życiorysem obdzielić jeszcze kilka osób. Jedną z nich jest Andrzej Seweryn. Już niebawem w księgarniach pojawi się porywająca książka Andrzej Seweryn. Ja prowadzę! autorstwa Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B.

To prawdziwe kompendium wiedzy o życiu i zawodowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Andrzej Seweryn współpracował z największymi nazwiskami polskiego i światowego filmu i teatru, był także świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które zmieniały oblicze historii. Dziś, ponad siedemdziesięcioletni, nie zwalnia tempa ani na chwilę, a w ostatnich latach mogliśmy oglądać go w tak znakomitych produkcjach jak serial Rojst czy film Ostatnia rodzina i Solid Gold.

Biografia Andrzej Seweryn. Ja prowadzę! jest efektem dwóch lat rozmów z artystą przeprowadzonych i spisanych przez Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke. Jest opowieścią o życiu wybitnego aktora, o skromnym dzieciństwem i młodości pod skrzydłami samotnie wychowującej dzieci matki, o gorących czasach studenckich związanych z polityczną aktywnością i pierwszymi miłościami, o karierze we Francji oraz o ostatnich latach, czyli powrocie do Polski, objęciu stanowiska dyrektora w Teatrze Polskim, wybitnych rolach filmowych i teatralnych oraz szczęśliwym życiu rodzinnym u boku żony Katarzyny. Seweryn opowiada z dystansem i poczuciem humoru, nierzadko uśmiechając się do siebie samego sprzed lat.

W swojej opowieści posiłkuje się dziennikami, prowadzonymi skrzętnie od czasów młodości. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bo przecież pamięć człowieka bywa zawodna, a nasz umysł lubi mieszać fakty i przekręcać informacje, często wybierając z nich tylko to, co nam odpowiada. A historii do opowiedzenia jest w życiu artysty naprawdę sporo. Tłem do wspomnień jest nie mniej porywająca burzliwa historia Polski lat 60., 70. i 80. Odegrała ona także niemałą rolę w życiu samego artysty, który nie tylko już w latach studenckich angażował się w politykę, brał udział w manifestacjach i kilkakrotnie trafiał przez to do aresztu, ale też ze względu na stan wojenny zmienił miejsce swojego pobytu na Francję.

Rozmowę poprowadzi Anna Burzyńska.
Spotkania w Manhattanie to cykl wydarzeń wokół literatury organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku wspólnie z GCH Manhattan.