Spotkanie z Elżbietą Benkowską - Klub Filmowy Kosmos Scena Muzyczna Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Elżbietą Benkowską - Klub Filmowy Kosmos

25 listopada w ramach Klubu Filmowego Kosmos odbędzie się spotkanie z gdańską reżyser Elżbietą Benkowską wraz z pokazem filmu Olena, za którą dostała szereg nagród, w tym nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na 66. MFF w Cannes. Podczas spotkania, na uczestników będzie czekało wiele niespodzianek, a także będzie można dowiedzieć się ciekawostek na temat codzienności pracy reżysera filmowego.

BIOGRAFIA - Elżbieta Benkowska

Elżbieta Benkowska nieprzypadkowo urodziła się w 55. urodziny Romana Polańskiego. Córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i Obywatela Wolnego miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem. Zaczęła od krótkiego filmu dokumentalnego o hokeistce, obecnie bardziej interesują ją filmy fabularne. Jest absolwentką reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jej film dyplomowy Olena został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów tegorocznego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest to pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny nominowany do "Short Film Palme d' or". Olena" została wybrana spośród 3500 filmów zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów i znalazła się w prestiżowym gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które walczyły o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych.

W 2013 roku Elżbieta Benkowska otrzymała z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nagrodę Młodego Twórcy Kultury 2013, z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej, z rąk Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka Specjalną Nagrodę Artystyczną za znakomity debiut reżyserski filmem "Olena". Jest również laureatką prestiżowej nagrody imienia Janusza Kuby Morgensterna "PERSPEKTYWA", przyznawanej za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość.

OPIS GŁÓWNEGO FILMU - "Olena"
Para młodych Ukraińców, Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną im portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca jej paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży.

Wstęp: 5 PLN, płatny w kasie lub przez portal bilety24.pl.