stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z Hanną Dobrowolską, autorką książki "Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego", już 25 listopada na Uniwersytecie Gdańskim. 25 listopada o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie z Hanną Dobrowolską, dziennikarką i autorką głośnej książki Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego. Spotkanie odbędzie się w auli Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Nauk Społecznych, w Instytucie Psychologii, a prowadzić je będzie prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej.

6 lipca - 31 grudnia 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
sty 10

piątek, g. 18:00

bilety 180 zł
Morderstwo dokonane przez Kajetana Poznańskiego było jedną z najgłośniejszych zbrodni, jakie wstrząsnęły polską opinią publiczną w XXI wieku. Pisali o niej wszyscy i przez długi czas, ale o tamtych tekstach należy już dzisiaj zapomnieć. Hanna Dobrowolska przeczytała ponad pięćdziesiąt tomów akt dotyczących sprawy, rozmawiała z prawnikami - prokuratorami, adwokatami, sędziami - policjantami, psychologami, psychiatrami, specjalistami od kryminologii, profilerami sądowymi i lekarzami. Odnalazła dawnych znajomych Poznańskiego, jego sympatie i dziewczyny, współlokatorów, pracodawców, współpracowników, kolegów i koleżanki ze szkoły. Profilerzy i osoby związane z dochodzeniem do prawdy przy tego rodzaju sprawach - ludzie odtwarzający skomplikowane i niejednoznaczne motywacje - przyznają, że Taki dobry chłopak jest pierwszą książką, która tak detalicznie odsłania tajniki i metodologię ich pracy.

"Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego" to poruszający reportaż, w którym autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, jak zwykły, z pozoru spokojny człowiek mógł stać się zabójcą, oraz jakie mechanizmy psychologiczne i społeczne doprowadziły do tej tragedii. Hanna Dobrowolska rekonstruuje przebieg zbrodni, a także śledztwa, które ostatecznie doprowadziło do schwytania Poznańskiego na Malcie, gdzie próbował ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

Dobrowolska przedstawia pełen obraz tej tragicznej i bezsensownej zbrodni, zaczynając od historii życia zarówno sprawcy, jak i ofiary. Poznański pochodził z szanowanej rodziny, był uznawany za zdolnego i ambitnego młodego człowieka, który miał przed sobą świetlaną przyszłość. Katarzyna J., nauczycielka języka włoskiego, prowadziła spokojne życie i była w związku z Włochem, z którym planowała przyszłość.



Autorka z niezwykłą precyzją opisuje dzień zbrodni - 3 lutego 2016 roku, kiedy to Kajetan umówił się na lekcję języka włoskiego z Katarzyną. Przyszedł do mieszkania dziewczyny na warszawskiej Woli i podczas pierwszej lekcji zamordował ją nożem. Następnie przewiózł ciało do swojego mieszkania na Żoliborzu, gdzie próbował zatrzeć ślady, dokonując podpalenia.

Dobrowolska nie skupia się jedynie na opisie samej zbrodni, ale wnika głęboko w psychikę Kajetana. Korzystając z dokumentacji sądowej, analizuje jego życie, wcześniejsze zachowania oraz psychologiczne motywacje, które mogły prowadzić do morderstwa. Rozmawia ze świadkami, znajomymi Poznańskiego i ekspertami, którzy próbowali zrozumieć jego zachowanie. Na tle opowieści o życiu Poznańskiego, dziennikarka zadaje pytania o to, jak człowiek z pozoru zwykły, mający wokół siebie rodzinę i znajomych, mógł dopuścić się takiej zbrodni.

Spotkanie z Hanną Dobrowolską
25 listopada, godzina 12.00
Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Psychologii
ul. Jana Bażyńskiego 4

Spotkanie prowadzi: prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej