stat
Impreza już się odbyła
gru 20-21

piątek - sobota, g. 19:00

Gdynia,
bilety 50 - 70 zł
Kup bilet
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w poniedziałek 6 października o godz. 18.00 do Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 na spotkanie z Jackiem Dehnelem. Z poetą, prozaikiem, tłumaczem, laureatem nagrody im. Kościelskich (2005), współautorem programu kulturalnego "Łosssskot" rozmawia Piotr Millati.
Wstęp wolny

Ostatnio wydane książki Jacka Dehnela:

Balzakiana, nowa książka Jacka Dehnela, to zbiór czterech minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora Komedii ludzkiej. Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad.
Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomiczny i jak dać się z niej ograbić "zaradnej" rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrócie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta? Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza przez warszawskie i gdańskie zaułki, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty.
Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że Balzakiana to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka.


Przekład:
Philip Larkin: Zebrane. Mniej oszukani, Wesela w Zielone Świątki i Wysokie okna (2008)

Philip Larkin (1922-1985) to poeta, prozaik i krytyk jazzowy. Uznaje się go za jednego z największych współczesnych twórców Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat pracował jako bibliotekarz uniwersytecki w Hull (1955-1985). Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń m.in. Queen's Gold Medal for Poetry oraz WH Smith Award, ale odmówił przyjęcia zaszczytnego tytułu nadwornego poety (Poet Laureate). Jego poezje, powieści oraz publikacje o muzyce jazzowej przetłumaczono na wiele języków.

- Podejrzliwość poety do słów przybierających formę twierdzeń prowadzi go do prześwietlenia niemal każdej językowej formuły, która kursuje z rąk do rąk jak stara moneta. Larkin jest nie tylko wrogiem wielkich słów, patosu i abstrakcji, ale też, co ważniejsze, słów od nadmiernego użytku nie tyle sprutych, ile spetryfikowanych, których podskórnej inercyjnej siły nie dostrzegamy, a które podsuwają nam równie skostniałe, równie widmowe obrazy - pisze w przedmowie Jerzy Jarniewicz, redaktor książki.

"Zebrane" to obecnie najobszerniejsza prezentacja poezji Philipa Larkina w Polsce. Złożyły się na nią trzy najważniejsze w jego twórczości tomy: "Mniej oszukani", "Wesela w Zielone Świątki" oraz "Wysokie okna". W książce zamieszczono również szkice przybliżające polskiemu czytelnikowi poezję i osobę Philipa Larkina: "Całe życie w niedookreśleniach" Jerzego Jarniewicza i "Nudziarz z Hull" Jacka Dehnela.