13 września o godzinie 18.00 na Długiej 35 odbędzie się spotkanie z Katarzyną Bellingham, autorką książki "Tajemnice angielskiego ogrodu". Spotkanie poprowadzi Jacek Naliwajek, wieloletni dziennikarz radia Gdańsk, autor podcastu Naturalnie o ogrodach prowadzonego wspólnie z autorką.
Kto ogród ma lub o nim marzy - pewnie już zna Katarzynę Bellingham. Od lat dzieli się swoją ogrodową pasją w mediach społecznościowych, w prasie, na warsztatach. Kto jeszcze nie zna - będzie oczarowany jej entuzjazmem, swobodą i wiedzą o uprawie ogrodu w zgodzie z naturą. Wydawnictwo Wytwórnia zapowiada drugą książkę Katarzyny Bellingham, specjalistki numer 1 od ogrodów ekologicznych w Polsce. Spotkania z czytelnikami po premierze pierwszej książki Ogród Bellingham uświadomiły autorce,że ogrodowe opowieści dla wielu ludzi są czymś więcej niż poradnikiem uprawy roślin, są lekarstwem na kłopoty związane z codziennym życiem. Tajemnice angielskiego ogrodu to napisana z pasją i miłością do ogrodów i natury, bogato ilustrowana zdjęciami z angielskich ogrodów oraz z ogrodu w Zgorzałem, starannie wydana książka dla profesjonalisty i amatora ogrodnika, dla każdego, kto potrafi czerpać radość z natury lub chce się tego nauczyć.
Tym razem autorka zabiera nas do angielskich ogrodów po inspiracje nie tylko ogrodnicze. Pozwala nam zanurzyć się w bujnej i różnorodnej roślinności, zobaczyć i zrozumieć, na czym polega wyjątkowość ogrodów, w których nawet warzywniki są tak piękne, że mogą z powodzeniem zastąpić ogród ozdobny. Daje nam solidną dawkę wiedzy na temat angielskiej koncepcji ogrodniczej, prowadzi poprzez historię od czasów starożytnych do współczesności oraz kreśli portrety słynnych ogrodników, pasjonatów i właścicieli ogrodów. Dzieli się z nami również swoim ponaddwudziestopięcioletnim doświadczeniem pracy w słynnych angielskich ogrodach, anegdotami o ich właścicielach, a także wiedzą o roli ogrodnika. Poleca miejsca szczególnie warte odwiedzenia. W książce jest aż 130 zdjęć. Ich autorka, Agnieszka Majewska, uchwyciła piękno, detale, kolor, kształty i światło wyjątkowych ogrodów Clumber Park, Coton Manor, Toadpool, Hidcote Manor, Renishaw, Powis, Packwood House i Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach. Katarzyna Bellingham uważa, że ogród angielski to nie tylko koncepcja ogrodnicza, to przede wszystkim stan ducha, radość z przebywania wśród roślin, ptaków, motyli, pszczół. Zachęca czytelników do zrzucenia jarzma perfekcji na rzecz swobody i naturalności w organizowaniu swojego angielskiego ogrodu, swojej zielonej oazy. I przekonuje, że każdy może ją mieć: w ogrodzie, na działce, na balkonie, tarasie, parapecie.
Katarzyna BellinghamOgrodniczka, pasjonatka i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach. Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji Urządzanie i Pielęgnacja Terenów Zabytkowych, doświadczenie i wiedzę zdobywała podczas: praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku Ogrodnictwo profesjonalne oraz Historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych Garden Organic, której patronem jest król Karol III. Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze Księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove.
Od lat na łamach prasy, we vlogach na kanale YT, w podcastach Naturalnie o ogrodach nagrywanych z Jackiem Naliwajkiem, w audycjach radiowych i programach telewizyjnych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów. Zachęca ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do używania naturalnych gnojówek i zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem.
Na co dzień zajmuje się zarządzaniem i utrzymaniem Ogrodu Bellingham w Zgorzałem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów.