stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Martinem Pollack

paź 5

sobota, g. 17:00 - 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny
brak miejsc
lis 13

środa, g. 18:00

Wstęp wolny
Nadbałtyckie Centrum Kultury, Austriackie Forum Kultury, Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Martinem Pollackiem – wybitnym tłumaczem literatury polskiej i pisarzem, do Ratusza Staromiejskiego. Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle.

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest dziennikarzem, eseistą, publicystą, tłumaczem literatury polskiej na język niemiecki. Przełożył prawie wszystkie dzieła Ryszarda Kapuścińskiego. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel". Polskim czytelnikom znana jest książka "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn 2000) oraz „Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna” (Wołowiec 2005). Wydana właśnie książka „Śmierć w bunkrze” to wstrząsająca historia, próba rozliczenia z przeszłością, rodzinna opowieść.

6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość: to dr Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu. Ojciec Martina Pollacka. Kiedy został zamordowany, Martin Pollack miał niespełna trzy lata. Teraz, ponad pół wieku później, syn zaczął szukać ojca i znalazł... sprawcę.

O książce napisali:

"To książka przykuwająca uwagę, a zarazem wyważona, ba, chłodno naukowa. Przede wszystkim jednak bije z niej głęboki humanizm i okiełznany ból. To literacki wyraz dojrzałości, która nie ucieka przed prawdą, lecz akceptuje ją, choć czyni to z wielkim wysiłkiem i dziecięcym poczuciem wstydu". Claudio Magris

"Czytelnik wspaniałej książki Pollacka będzie wstrząśnięty. W trakcie lektury świadkujemy tragedii, która odsłania prawdę i nabiera wymiarów antycznych". Ulrich Weinzierl ("Die Welt")

"...wielka reporterska narracja, archeologiczne poszukiwanie śladów i esej z dziejów mentalności". Andreas Breitenstein ("Neue Zürcher Zeitung")

"Przygnębiająca książka, mądra, świetnie zrobiona dokumentacja i jednocześnie wrażliwa literatura". Gabrielle von Arnim ("Tages-Anzeiger Zürich")


„Ojcobójca“ to pasjonująca, quasi-kryminalna opowieść o tajemniczym morderstwie ukazanym na tle narastającego w Tyrolu lat 30-tych antysemityzmu i faszyzmu. Bohaterem jest Filip Halsmann, fotograf, którego prace wiszą dziś we wszystkich największych galeriach świata. Autor portretów Alberta Einsteina, Salvadora Dalego, Marca Chagalla, Johna F. Kennedy`ego, Marylin Monroe i Alfreda Hitchcocka, twórca ponad 100 okładek dla magazynu "Life", w 1958 został uznany przez "Popular Photography" za jednego z dziesięciu najlepszych fotografów świata, co postawiło go w jednym rzędzie z takimi sławami jak Irving Penn, Henri Cartier-Bresson, Ansel Adams czy Alfred Eisenstaedt. Nie zawsze jednak los sprzyjał Halsmannowi. Na całym jego życiu zaważyła śmierć ojca. 10 września 1928 roku Morduch Max Halsmann – 48-letni dentysta z Rygi – zginął podczas wspinaczki górskiej w Dolinie Ziller w Tyrolu. 22-letni wówczas Filip mówił, że to był wypadek, ale ponieważ był jedynym świadkiem śmierci ojca, jeszcze tego samego dnia został oskarżony o morderstwo. Podczas procesu w jego obronie stawali m. in. Zygmunt Freud, Albert Einstein, Jakob Wassermann, Erich Fromm i Thomas Mann.